Kandydat na radnego może jednocześnie…

Formalnie wybory samorządowe zarządza premier wyznaczając datę wyborów na ostatni dzień wolny od pracy poprzedzający upływ kadencji rad. Obecna kadencja rad ulegnie zakończeniu w dniu 21 listopada 2014 r. Zatem – choć zarządzenia premiera Donalda Tuska jeszcze nie ma - wybory muszą odbyć się 16 listopada 2014 r.


Wójt, burmistrz, prezydent


Kandydatem na wójta, burmistrza, prezydenta może być obywatel polski mający prawo wybierania w tych wyborach, który:


 - najpóźniej w dniu głosowania kończy 25 lat,


- jest wpisany do stałego rejestru wyborców w jednej z gmin na obszarze Polski.


wybory-2014Osoba ta nie musi mieszkać na obszarze gminy, w której kandydat zostanie zgłoszony. Komisja wyjaśnia, że kandydat na wójta, burmistrza, prezydenta może kandydować w wyborach tylko w jednej gminie. Kodeks wyborczy nie zakazuje natomiast jednoczesnego kandydowania na radnego i na wójta, burmistrza, prezydenta w tej samej lub innej gminie. Dopuszczalne jest także jednoczesne kandydowanie na radnego powiatu lub radnego województwa i na wójta lub burmistrza lub prezydenta. W przypadku jednoczesnego wyboru tego samego kandydata na radnego i na wójta, burmistrza, prezydenta jego mandat radnego wygasa z mocy prawa.


Kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta zgłasza pełnomocnik komitetu wyborczego do właściwej gminnej komisji wyborczej nie później niż do godz. 24.00 w dniu 17 października 2014 r.


Radny/radna
Kandydatem na radnego może być osoba (obywatel polski i obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim) mająca prawo wybierania w tych wyborach i która:


- najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat;


- stale zamieszkuje na obszarze gminy, w której kandyduje, ale niekoniecznie już na obszarze okręgu wyborczego, w którym kandydat zostanie zgłoszony;


- jest wpisana do stałego rejestru wyborców właściwego dla danej gminy.


Kandydat na radnego może jednocześnie kandydować w wyborach tylko do jednego organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego i może być zgłoszony tylko w jednym okręgu i tylko z jednej listy kandydatów. Kandydat na radnego może jednocześnie kandydować na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta w tej samej lub innej gminie. 
Listy kandydatów na radnych zgłasza się do właściwej gminnej komisji wyborczej nie później niż do godz. 24.00 w dniu 7 października 2014 r. Powinna być ona poparta podpisami co najmniej 25 wyborców stale zamieszkałych w danej gminie. Wyborca może udzielić poparcia dowolnej liczbie list kandydatów, a udzielonego poparcia nie może wycofać.


PKW zaznacza, że wszystkie czynności wyborcze, w tym związane z utworzeniem komitetu wyborczego i zgłoszeniem kandydatów, mogą być wykonywane dopiero po zarządzeniu wyborów przez Prezesa Rady Ministrów. Premier powinien to uczynić nie wcześniej niż na cztery miesiące i nie później niż trzy miesiące przed upływem kadencji rad, czyli między 21 lipca a 21 sierpnia.


(materiał przygotowany w oparciu o informacje PKW) 

Komentarze

  1. Ponoć Majka będzie kandydował do kilku miejsc naraz, bo straszne się boi, że ludzie go nie wybiorą.

    OdpowiedzUsuń
  2. a skąd wiesz czego się boi czy nie boi pana majka
    jak masz taką wiedzę to napisz czego się boi pan owsiak :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Coś mi się nie chce wierzyć, że Pan Owsiak wystartuje w wyborach.

    OdpowiedzUsuń
  4. Moim zdaniem w tyle samo miejsc co Owsiak.

    OdpowiedzUsuń
  5. Zmoczył dupę i teraz się martwi!

    OdpowiedzUsuń
  6. Droga Wiolu, Pan Owsiak nie tylko wystartuje, ale to będzie dla niego walka o życie. Bo kim zostanie w tym mieście jak go nie wybiorą, co będzie robił, czym się zajmował, CO ON W KOŃCU POTRAFI, NA CZYM SIĘ ZNA ??? a może taki test prawdy by mu się po prostu przydał. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  7. Mam prośbę do BLOGA, wyjaśnijcie szczególnie ludziom młodym, jak startować w wyborach na radnego i na burmistrza. Wierzę świecie, że w naszym mieście są młodzi mądrzy ludzie, którzy zbudują to miasto dla siebie tak, żeby pozostałym mieszkańcom dobrze się żyło. Jaszcze jedno, że to właśnie oni odbudują autorytet moralny władzy.

    OdpowiedzUsuń
  8. Satyr, z całym szacunkiem, ale jesteś naiwny. Blog nie powstał po to, by w Świdwinie coś zmienić, ale po to by atakować burmistrza i ,przynajmniej na razie, po cichu promować Mirosława Majkę i jego zaplecze.

    OdpowiedzUsuń
  9. Dokładnie tak.nieudacznikom i pozerom mówimy dość.

    OdpowiedzUsuń
  10. dobre jesteś geniusz słyszysz nawet ciszę :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Tylko odsunięciem od władzy Owsiaka można będzie w Świdwinie coś zmienić.

    OdpowiedzUsuń
  12. Więcej szkody robią radni niż burmistrz. Przynajmniej niektórzy.

    OdpowiedzUsuń
  13. Cała ta dyskusja nad zmianą burmistrza jako żywo przypomina mi dyskusję o polskiej piłce nożnej. Tam też ciągle zmieniamy trenerów bo następny ma być dużo lepszy.A wyników nie ma żaden. Tak samo może być z ewentualną zmianą burmistrza. Nie ma żadnej pewności że następny będzie lepszy. Istnieje natomiast duże prawdopodobieństwo że następnymoże być jeszcze gorszy.

    OdpowiedzUsuń
  14. Taką osobą jest radny Gasztold , w tej samej sprawie głosuje raz ,, ZA = drugi raz PRZECIW .
    Co on soba reprezentuje jest stróżem .

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Arystoteles miał rację: demokracja to rząd hien nad osłami!

Były krasnoludki, była amnezja, był wyrok… było wiele innych ciekawostek… teraz urodziła się apelacja… publiczny pieniądz płynie wartkim strumieniem… CZĘŚĆ II

„Proszę, abyście zajęli się tematem dlaczego Pan Mariusz Olszewski - Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Świdwinie nie składał i do dnia dzisiejszego nie złożył oświadczeń majątkowych”.