Radni, pomóżcie burmistrzowi


Jak wcześniej zauważyliśmy w publikacjach na blogu, burmistrz Jan Owsiak w wypowiedzi dla jednego z dzienników regionalnych bardzo solidaryzował się z gminami, które w różnych formach próbowały zbojkotować ustawę śmieciową. Niestety nie wskazał, na czym miałaby ta solidarność z jego strony polegać. W związku z faktami odbieramy to jako popularne „pustosłowie”. Pomimo sporego upływu czasu od podjęcia uchwały w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości tej opłaty a dotyczącej nieruchomości na których zamieszkują mieszkańcy, poszukujemy radnego/radnych, którzy wsparliby burmistrza w zapowiadanej solidarności. W obliczu prawa bowiem podjęta uchwała jest klasycznym bublem prawnym, powstałym nie do końca z winy radnych, i w rzeczywistości zmusza mieszkańców do wnoszenia opłat za śmieci wbrew obowiązującemu prawu i Konstytucji RP. Przedstawiony przez nas poniżej projekt powinien być wniesiony przez radnego/radnych celem naprawienia poważnego błędu, którego Rada Miasta jest w zdecydowanej części autorem.


Projekt Pisma.


Świdwin, dnia ………… 2013 r.


…………………………………....................
Imię nazwisko radnego/radnych
…………………………………...................
adres/adresy


RADA MIASTA ŚWIDWINA
Plac Konstytucji 3 Maja 1
78-300 Świdwin


WEZWANIE
do usunięcia naruszenia prawa


W imieniu własnym oraz grupy moich/naszych wyborców - mieszkańców Świdwina, których pisemne zgody na ich reprezentowanie załączam/my, działając na podstawie art. 101 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) oraz art. 3 § 2 pkt 5 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) wzywam Radę Miasta Świdwina do usunięcia naruszenia prawa w uchwale nr XXIV/187/12 z dnia 30 listopada 2012 r. w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości tej opłaty a dotyczącej nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy.


UZASADNIENIE


Rada Miasta Świdwina w dniu 30 listopada 2012 r. podjęła uchwałę nr XXIV/187/12 w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości tej opłaty a dotyczącej nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, drastycznie podnoszącej opłaty. Cytowana wyżej Uchwała została przyjęta z naruszeniem interesu i prawa mieszkańców do informacji o rzeczywistych kosztach za gospodarowanie odpadami.
Ponadto w ocenie mojej/naszej oraz moich/naszych wyborców - mieszkańców Świdwina, wskazana uchwała jest rażąco sprzeczna z prawem i w związku z tym nieważna.
Uchwała została podjęta na podstawie przepisu art. 6k ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, który deleguje radę gminy do ustalenia metody opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty.
Należy podkreślić, iż uchwała Rady Miasta Świdwina jest w tym zakresie sprzeczna z art. 217 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. W myśl przytoczonego przepisu ustawy zasadniczej nakładanie podatków, innych danin publicznych, określanie podmiotów, przedmiotów opodatkowania i stawek podatkowych, a także zasad przyznawania ulg i umorzeń oraz kategorii podmiotów zwolnionych od podatków następuje w drodze ustawy. Norma z art. 217 Konstytucji RP nie oznacza tylko obowiązku uregulowania tych kwestii w ustawie. Zgodnie bowiem z zasadą określoności, powyższe elementy powinny być w akcie rangi ustawowej w sposób bardzo precyzyjny, przejrzysty i jasny uregulowane (wyrok NSA w Warszawie z dnia 12 listopada 2010 r., I FSK 1957/09).
Należy przez to rozumieć precyzyjne wyznaczenie dopuszczalnego zakresu ingerencji (orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 19 czerwca 1992 r., U 6/92, OTK 1992, nr 1, poz. 13.). Adresat normy prawnej musi bowiem wiedzieć, w jaki sposób ma się zachować (wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 10 listopada 1998 r., K 39/97, OTK 1998, nr 6, poz. 99).
Tymczasem przepisy ustawy pozostawiły organom stanowiącym i wykonawczym jednostki samorządu terytorialnego dowolność w kształtowaniu wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami. Rada gminy może swobodnie wybrać jedną z kilku wskazanych w ustawie metod ustalania wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami - w przedmiotowej uchwale z 30 listopada 2012 r. jest to iloczyn liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość - a następnie w dowolnym okresie zmienić powyższe rozwiązanie. Ustawodawca nie wskazał przy tym maksymalnej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, co stoi w sprzeczności z zasadą demokratycznego państwa prawnego.
Mając powyższe na względzie, wezwanie jest uzasadnione i konieczne.


………………………………………


podpis radnego/radnych


………………………………………


podpisy wyborców - mieszkańców


W tej chwili w Radzie Miasta Świdwina jest 14 radnych. Czy któryś zdobędzie się na odwagę naprawienia wykazanego powyżej poważnego błędu legislacyjnego? Byłoby to znakomitym wsparciem i solidarnością z innymi gminami, o czym z wielkim przejęciem wypowiadał się burmistrz Jan Owsiak w prasie. Pora zapowiedzi wprowadzić w czyn!

Komentarze

  1. Nie ma na co liczyć. Oni się solidaryzują tylko ze sobą. Dlatego nazywają Razem :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Pobożne życzenia. Burmistrz nie ma czasu bo rozpoczął taniec wyborczy. Radni od zawsze mają wszystko w d.......

    OdpowiedzUsuń
  3. Pokazemy wam co o was myslimy przy urnie!

    OdpowiedzUsuń
  4. Na kogo by tu zrzucić odpowiedzalnośc za własną nie kompetencję.Wybory za pasem.Pijar i bajer się zaczyna.

    OdpowiedzUsuń
  5. Rada jest bezwolna i na uslugach króla.Dwór do konca będzie trwał w marazmie.

    OdpowiedzUsuń
  6. Jeśli oferta wygranej firmy w przetargu na wywóz śmieci będzie mniejsza niż w uchwale przyjętej w listopadzie przez radnych, mieszkańcy mają prawo żądać proporcjonalnego obniżenia stawek. W innym przypadku należy uznać, że miasto wyłudza od nas nieoprocentowany kredyt.

    OdpowiedzUsuń
  7. wyciągnie nieprawnie mieszkańcom z kieszeni = okradnie ich !!!!!!

    OdpowiedzUsuń
  8. Zawsze MY płacimy za pazernośc i brak kompetencji władzy.Biurokraci puszczą Nas z torbami.Co z długiem miasta ? .

    OdpowiedzUsuń
  9. Jak długo jeszcze ,My wyborcy bedziemy płacili za brak kompetencji ekipy razem? .Mam nadzieję ze pytanie nie pozostanie bez echa.

    OdpowiedzUsuń
  10. Ludzie czy my tak dalej będziemy dawać się kopać!

    OdpowiedzUsuń
  11. ZUK jest do uratowania. Muszą tylko zasiąść do stołu radni z rzemieślnikami, kupcami, handlowcami i przedsiębiorcami. Radni muszą rozmawiać w tej sprawie gdyż burmistrz nie potrafi.

    OdpowiedzUsuń
  12. nie dajmy się bezdusznym urzędnikom i włodarzom miasta burmistrza i ekipę "razem" trzeba wymienić

    OdpowiedzUsuń
  13. popieram przedstawiony przez autorów bloga projekt wniosku o naruszeniu przepisu art. 6k ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (zawyżenie kosztów funkcjonowania systemu), naruszenia zasad legislacji (zbyt krótki vacatio legis), wprowadzenia zasady odpowiedzialności zbiorowej, pogwałcenie zapisów Konstytucji RP

    OdpowiedzUsuń
  14. Za nadwyżkę...

    - kupi się luksusowy samochód służbowy administratorom systemu dla „lepszego kontaktu z ludnością”
    - da się nagrody
    - zatrudni się kolejnych „fachowców” w myśl programu rodzina na swoim
    - a jeśli coś jeszcze zostanie to przeznaczy się na szkolenia doskonalące w Egipcie tudzież innych egzotycznych krajach - oczywiście pod hasłem nowoczesne systemy utylizacji śmieci na pozostałych kontynentach

    ..i na koniec roku pięknie wychodzi się na 0. Za to w przyszłym roku podwyżka opłat za śmieci przynajmniej o wskaźnik inflacji. Ekonomów wyzysku ciemnoty pracującej w UM mamy wprost modelowych :-)

    OdpowiedzUsuń
  15. Dyzma rządzi
    Dyzma radzi
    Dyzma zawsze nas ograbi :-D

    OdpowiedzUsuń


  16. ~młody:

    Dyzma rządzi
    Dyzma radzi
    Dyzma zawsze nas ograbi


    dobre :-D :-D :-D

    OdpowiedzUsuń
  17. Władze stały się wrogiem publicznym, z którym trzeba walczyć. To kliki darmozjadów wzajemnie się popierający.

    OdpowiedzUsuń
  18. Jaki Pan taki kram.Ot i cały komentarz.

    OdpowiedzUsuń
  19. Butelkowa pogoda,Gorzej być juz nie moze.Czas brać się za robotę bo mnie wyleją na zbity pysk.

    OdpowiedzUsuń
  20. Co na to członkowie Rady Konsultacyjnej?

    OdpowiedzUsuń
  21. Rada łobraduje aż im mózgi popuchły!

    OdpowiedzUsuń
  22. Radni to figuranci i marionetki Jasia.

    OdpowiedzUsuń
  23. Władza nie popuści żadnych pieniędzy
    im wiecznie ich brakuje.

    OdpowiedzUsuń
  24. Czy można złożyć deklarację, że się nie będzie wytwarzać odpadów? Jestem gotowa zjeść własne śmieci byle nie dać złotówki na ludzi przyrośniętych do koryta.

    OdpowiedzUsuń
  25. Rozumiem ekologia, rozumiem powtórne wykorzystanie odpadów, recykling, nie rozumiem i nie pojmuję jak skalkulowano koszt wywozu śmieci. Segregując śmieci na szklane, papier i makulaturę wiem, że będą wykorzystane w dużej mierze na powtórną produkcję. Jakaś huta szkła odbierze stłuczkę, makulaturę z-dy papiernicze, plastik firma, która produkuje granulat do produkcji opakowań plastikowych. Zatem firma zajmująca się wywozem śmieci będzie na tym zarabiała. można ponieść jakieś koszty wywozu śmieci, ale dlaczego tak horrendalne? Jak skalkulowano, że segregowane śmieci to 12,oo zł, a niesegregowane 17,oo? i to od osoby. Coś mi tu nie gra, ale jak wiadomo chodzi o pieniądze i to naprawdę duże.

    OdpowiedzUsuń
  26. Tajne/poufne informacje dotyczące kalkulacji kosztów , to rozbój na mieszkańcach . Jakie racje przemawiają za tak wysoko ustanowioną opłatą , skoro od lipca wszyscy mają ponosić koszty wywozu śmieci , a nie , jak dotąd tylko połowa mieszkańców ?

    OdpowiedzUsuń
  27. Mieszkańcy wielorodzinnych bloków i kamienic mogą zanosić odpady do minisortowni - szczegóły oglądać na google.pl po wklejeniu hasła „system eko ab”. Minisortownie osiedlowe pracują ona na dwie zmiany i pracownik przyniesione śmieci domowe wstępnie podzielone przez mieszkańca na trzy grupy (kuchenne-kompostowalne, łazienkowe-sanitarne i pozostałe) - segreguje w minisortowni aż na 23 czyste frakcje znajdujące łatwo nabywców w tym czystą biomasę do przetworzenia. Dzięki temu mieszkańcy mogą mieć niewygórowane opłaty za usuwanie odpadów - mówi o tym minister środowiska - patrzeć na google.pl : „system eko ab”. System jest fantastycznie ekologiczny, samofinansujący się i tworzący „zielone” miejsca pracy. Przetestowany od sześciu lat w Płocku. Wiele osób zadaje sobie pytanie - dlaczego skoro jest to najlepsze a jednocześnie najtańsze rozwiązanie - to poza Płockiem nie ma innych przykładów zastosowania Systemu EKO AB? Odpowiedź jest trywialna ale i przerażająca, odsłaniająca przyczyny naszego wleczenia się w ogonie państw unijnych... Małe opłaty za usuwanie odpadów - to zarazem brak odpowiednich „prowizji” dla tych co trzymają władzę w miastach, spółdzielniach, wspólnotach, zarządach - stąd te tak duże opłaty...

    OdpowiedzUsuń
  28. Godny polecenia jest ostatni wpis.Edukacji nigdy dość.

    OdpowiedzUsuń
  29. Jestem emerytem mam 850 zł miesięcznie. Burmistrz ma z 10.000 zł miesięcznie. Ile ja wytworzę śmieci, ile On? Zapłacimy jednakowo. To nie jest demokracja to jest bandyctwo.

    OdpowiedzUsuń
  30. Należy się zgodzić z tezą, że to wszechobecna korupcja jest przyczyną braku w samorządach takich samych narzędzi i mechanizmów zarządzania gospodarką odpadami komunalnymi jakie mają gminy na przykład w Szwecji. Zamiast walki z korupcją, nepotyzmem, kumoterstwem – polskie patologie mają być powodem tego, że zamiast integrować nasz system ze wspólnotowymi standardami – nadal mamy być odpadowym dziwolągiem w Europie… A trzeba zacząć od podstawowej sprawy – wyjaśnić dlaczego w ósmym roku naszej obecności w Unii Europejskiej - zamiast pełnej implementacji dorobku prawno-organizacyjnego Wspólnoty (wystarczy poczytać jak to jest w Szwecji), z parlamentu wychodzi scenariusz przymusowego rugowania gmin z wykonywania zadań własnych, czyli zamiast integracji – lodziarskie scenariusze… Wskazać odpowiedzialnych, wyciągnąć wnioski… Zabawny jest strach przerażonych wizją powstawania od nowa firm gminnych (gmin jest 2500 – zostało około 800 przedsiębiorstw samorządowych), które podobnie jak w Szwecji mogłyby wykonywać usługi tanio i na wysokim poziomie… Najgorszy koszmar operatorów maszynek do kręcenia lodów…

    OdpowiedzUsuń
  31. Król ma własne gminne wysypisko.Kolejny juz raz widać ze władza doi wyborców,mieszkanców miasta.

    OdpowiedzUsuń
  32. Na pewno radny Gasztold zrobił kalkulację bo pracuje w ZUK. Ma takie stanowisko, że ma dużo czasu na kalkulacje.

    OdpowiedzUsuń
  33. Nie tylko radny Gasztold.
    Radny Worach też umie kalkulować ceny śmieci.
    Widział przecież PIĘKNE DZWONY :-)

    OdpowiedzUsuń
  34. Ta zmiana opłat ma na celu okradanie ludzi i wprowadzenie niezasadnych podwyżek za wywóz śmieci. Najbardziej cieszą się pewnie złodzieje samorządowi bo to oni będą mogli najwięcej na tym oszustwie zarobić.

    OdpowiedzUsuń
  35. Nie powinno być żadnych podwyżek cen za wywóz śmieci. A jeżeli już wzrosną koszty, to powinny je pokrywać firmy co je odbierają. Bo to one później będą zarabiać na handlu posegregowanymi śmieci. Robią na nas forse i jeszcze każą za to płacić. Paranoja.

    OdpowiedzUsuń
  36. smieci sa bardzo dochodowym interesem w swiecie, a u nas nie?. u nas żeruje się na mieszkańcach !.

    OdpowiedzUsuń
  37. Zanim ceny za wywóz śmieci drastycznie wzrosną dobrze by było ,aby każda gmina sporządziła kalkulację ceny za wywóz,porównała tę z obecnymi kalkulacjami firm wywozowych i uzasadniła na jakiej podstawie ceny w gminach mają wzrosnąć do nawet 200% ???
    Następnie niech NIK sprawdzi w każdej gminie prawidłowość naliczania opłat za wywóz śmieci. Na razie to wygląda na rozbój.

    OdpowiedzUsuń
  38. Wciąż liczę na radnych, że nam wytłumaczą jak zostały wyliczone ceny za śmieci.

    OdpowiedzUsuń
  39. Juz sie nie dziwię że niektórzy określają nas narodem baranów. Zamiast normalnośći: płacę za to ile zużywam, wprowadzają socjalistyczne durnoty. No tak ! Jak ustanawia się monopol to ceny MUSZĄ wzrosnąć. Do tego jakies debilne pomysły czy od głowy, albo od metrażu, albo od zużycia wody hahaha. I armia baranów dyskutuje która metoda socjalistyczna lepsza - ale żadnemu nie przyjdzie do głowy normalnosć - płacę za tyle smieci ile wygeneruję. A jak jest monopol to pewny jest prędzej czy później STRAJK. HAHAHA !

    OdpowiedzUsuń
  40. Oczywiście. Burmistrz z rodziną wytworzą 500 kg śmieci, a moja rodzina 250 kg i zapłacimy po równo. Jego rodzina ma rocznego dochodu siedem razy więcej ode mnie, więc i śmieci dużo więcej wyprodukują. Nie róbcie jaj.

    OdpowiedzUsuń
  41. Tak zrobili, Że zwykły zjaadacz chleba będzie pokrywał koszty największych producentów śmieci w mieście. Zbiorowa odpowiedzialność. Toz to komunizm pełna gębą.

    OdpowiedzUsuń
  42. możesz długo czekać :-) prędzej osiwiejesz :-)

    OdpowiedzUsuń
  43. Najciekawsze w tej rewolucji śmieciowej jest to , że do tej pory opłacało się tym którzy wywozili te śmieci ! i tym którzy te śmieci odbierali od nich . Teraz okazuje się , że ci wszyscy którzy się zajmowali śmieciami powinni lepiej 'kroić' mieszkańców ! co zresztą zapowiada uchwała .Konkurencja miała zmniejszać ceny jak to bywa w normalnym świecie kapitalizmu ! a nam oferuje się coś zupełnie odmiennego !

    OdpowiedzUsuń
  44. Nic tylko każdy wszystkim każdego straszy. Gdybyśmy się chcieli ciągle tylko bać, ludności bardzo szybko by zaczęło ubywać. Jeśli nie mają już czego wymyśleć biorą się za wywóz śmieci. Tak jakby do tej pory tego nie robiono.Większość przecież je sortuje,a od lipca co, będzie to sortowanie inaczej przebiegało?Paranoja i koszty pokryją mieszkańcy!

    OdpowiedzUsuń


  45. ~tak:

    Juz sie nie dziwię że niektórzy określają nas narodem baranów. Zamiast normalnośći: płacę za to ile zużywam, wprowadzają socjalistyczne durnoty. No tak ! Jak ustanawia się monopol to ceny MUSZĄ wzrosnąć. Do tego jakies debilne pomysły czy od głowy, albo od metrażu, albo od zużycia wody hahaha. I armia baranów dyskutuje która metoda socjalistyczna lepsza – ale żadnemu nie przyjdzie do głowy normalnosć – płacę za tyle smieci ile wygeneruję. A jak jest monopol to pewny jest prędzej czy później STRAJK. HAHAHA !


    Zgadzam się w 100%

    OdpowiedzUsuń


  46. ~tak:

    Juz sie nie dziwię że niektórzy określają nas narodem baranów. Zamiast normalnośći: płacę za to ile zużywam, wprowadzają socjalistyczne durnoty. No tak ! Jak ustanawia się monopol to ceny MUSZĄ wzrosnąć. Do tego jakies debilne pomysły czy od głowy, albo od metrażu, albo od zużycia wody hahaha. I armia baranów dyskutuje która metoda socjalistyczna lepsza – ale żadnemu nie przyjdzie do głowy normalnosć – płacę za tyle smieci ile wygeneruję. A jak jest monopol to pewny jest prędzej czy później STRAJK. HAHAHA !


    To nie my jesteśmy barany, lecz burmistrz i radni. Burmistrz szykował uchwałę, radni ją przegłosowali. Tak w ich wykonaniu wyglądała solidarność z mieszkańcami i innymi gminami.

    OdpowiedzUsuń
  47. Radna Kępka najlepiej zna temat śmieci. Ona ze swoimi wyborcami powinna złożyć wniosek o naprawienie uchwały niezgodnej z prawem.

    OdpowiedzUsuń
  48. Burmistrz mówił podczas 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji, że Świdwin to nasza mała ojczyzna. Z jakiej racji ktoś ma nam dyktować co zrobimy ze swoimi pieniędzmi. Za swoje śmieci płacimy my mieszkańcy i to my chcemy za swoje pieniądze decydować kto je będzie od nas wywoził. My chcemy ZUK i basta. Monopoliści niech jada do stolicy. Radni powinni wypieprzyć tę uchwałę i podjąć zgodnie z wolą mieszkańców. A jak burmistrzowi i radnym nie podoba się wola mieszkańców to niech złożą mandaty. Wybierzemy takich, którzy będą razem z mieszkańcami a nie ze sobą matacze.

    OdpowiedzUsuń
  49. Ja nie musze placic za wywoz smieci bo sam utylizuje we wlasnym zakresie,raz ze mam darmowy opal a dwa ze mam cieplo jak w egipcie no i oczywiscie mam w d.....pie ustawy i podwyzki. Uchwala jest niezgodna z prawem i nie bede płacil i wygram z miastem w kazdym sadzie. Na mnie nie zarobicie.

    OdpowiedzUsuń
  50. Zgoda całkowita racja.Dokładnie tak trzeba zrobić ,jak wladza nie potrafi,ale zwyczajnie olewa problem.

    OdpowiedzUsuń
  51. TRudno teraz będzie zamieść te śmieci pod dywan.Król i świta nawarzyli piwa.Niech teraz wypiją......

    OdpowiedzUsuń
  52. MieszkAŃCY POWINNI uzgodnić że od lipca dalej płacimy po starych cenach dopóki nie będzie uchwały zgodnej z prawem. A jak nie zmienią, nasze śmieci wywieziemy na Plac Konstytucji.

    OdpowiedzUsuń
  53. Kogo obchodzi prawo.z pewnością nie polityków z bozej łaski.

    OdpowiedzUsuń
  54. W Raichu juz by pakował walizki nieudacznik.

    OdpowiedzUsuń
  55. Na pensje urzedników nigdy nie zabraknie.Wezmie się pozyczkę lub podwyszkę na ścieki i śmieci..Zyć nie umierać za pieniądze publiczne.

    OdpowiedzUsuń
  56. Czym ci ludzie myśla , bo napewno nie głowami. Byleby tylko ludzi udupić. od czego są radni. Chyba tylko od tego żeby sprawdzac co miesiac czy im wplywaja regularnie pieniadze na konto albo pokazac sie na imprezach ,bo napewno nie po to aby wspierac ludzi.

    OdpowiedzUsuń
  57. Kolejne posunięcie by złupić mieszkańców ,co nie którzy nie mają o tym podatku żadnego pojęcia,dopiero jak komornik nasłany przez urząd zapuka do drzwi to zaczną protestować.

    OdpowiedzUsuń
  58. Byłoby dobrze gdyby śmieci były segregowane,ale czy ten nowy haracz to zapewni,napewno nie. Od nas będzie się wymagało segregacji a na dokładkę samorząd postara się aby opłaty były jak najwyższe. Ale co potem,problem nielegalnych wysypisk nie zniknie,co więcej mogę się pokusić o stwierdzenie że wzrośnie,a legalne wysypiska też nie sprostają zadaniu.Więc się pytam,co to ma być? Odpowiedź jest jedna - nowy podatek i okradanie obywateli.

    OdpowiedzUsuń
  59. Nie będzie tak źle pod warunkiem, że nasi radni zaczną myśleć. W Szczecinie po przetargu radni zmienili uchwałę i obniżyli ceny za śmieci. Nasi nic nie zrobią jak burmistrz nie pozwoli.

    OdpowiedzUsuń
  60. Mamy ZUK i Wardyń pod nosem i po co to wymyślanie!

    OdpowiedzUsuń
  61. Pies o dziwnym imieniu "Józek"
    o pseudonimie "ruchoma kamera"
    nie będzie płacił za śmieci - pochłania wszystko.

    OdpowiedzUsuń
  62. Dobre. Albo wozić pod chałupy burmistrza i radnych :-D

    OdpowiedzUsuń
  63. należy sprzątnąć śmieci w samorządzie :-)

    OdpowiedzUsuń
  64. Równo za śmieci więc i równe pensje. Chcę tyle co burmistrz. Będzie sprawiedliwie.

    OdpowiedzUsuń
  65. W BIZNES śmieciowi weszła MAFIA urzędnicza !!!!!!!!

    OdpowiedzUsuń
  66. większości mieszkańców nie stać na opłaty na dotychczasowym poziomie,,niech nikt nie płaci za nic,wodę światło gaz wywóz śmieci bo to za drogo i nas nie stać na to

    OdpowiedzUsuń
  67. Z CZEGO MAM TYLE PŁACIĆ 1500ZŁ NA RĘKĘ MAM 3 DZIECI CZYNSZ+OPŁATY GAZ PRĄD 1000ZŁ BURMISTRZ NA SIŁĘ WYSYŁA NAS DO MOPS ON BARDZO KOCHA MOPS BO TAM PRACUJE JEGO ŻONA

    OdpowiedzUsuń
  68. ani jednego grosza oddemie nie dostaną za wywóz śmieci . to znaczy podwyżki . i co mi kto zrobi. radze wszystkim tak zrobić . tak jak tv i co nikt prawie nie płaci i nic nie mogą zrobić . poprostu jak przyjdzie podwyżka proszę jej nie płacić . burmistrz i jego kolesie dużo zarabiają niech płacą. uchwała nie jest zgodna z prawem i ma te nowe opłaty w du....

    OdpowiedzUsuń
  69. Zarobią zachodnie firmy, które wykurzą zakłady samorządowe a brak konkurencji doprowadzi do corocznych podwyżek. To prawdziwa wolność i demokracja kapitalistyczna - czyli rządy Panów nad gojami.

    OdpowiedzUsuń
  70. Idą ciepłe dni może by baranów ostrzyc :-D

    OdpowiedzUsuń
  71. Radę Miasta trzeba wysłać w delegacje do Szczecina. Popatrzą Razem jak tamtejsi radni opuścili ceny dla mieszkańców po przetargu na wywóz śmieci. Radny Worach przy okazji popatrzy na dzwony które jemu się bardzo podobają.

    OdpowiedzUsuń
  72. Tylko mops i wzrost biurokracji to jedyny ratunek dla miasta.haha .

    OdpowiedzUsuń


  73. ~kurde:

    Pies o dziwnym imieniu „Józek”
    o pseudonimie „ruchoma kamera”
    nie będzie płacił za śmieci – pochłania wszystko.
    "Ruchoma kamera" dobrze działa ;-) Codziennie rano z reklamówką tak szybko zasuwa do wodza, że aż się za nim kurzy ;-) Może on już się zabezpiecza przed ustawą śmieciową ?!

    OdpowiedzUsuń
  74. Może kanapki panu donosi?
    Skończyły się śniadanka u plebana.

    OdpowiedzUsuń
  75. PIes nie ma dochodów ,zysków ,ani nie płaci podatków.Jest tych świętych krów.ZA ich śmieci My zapłacimy.Za błedne decyzje płacimy juz kilka lat.

    OdpowiedzUsuń
  76. U plebana nie ma kryzysu.Kolacje tez bywają.,nawet dość treściwe.

    OdpowiedzUsuń
  77. „Kompromisem można nazwać nowelizację ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, jaką w zeszłym roku uchwalił Sejm. Z jednej strony przepisy te dały samorządom większą władzę nad całym systemem odbioru i przetwarzania śmieci, jakie powstają w naszych domach. Z drugiej strony nie wykluczyły z rynku firm prywatnych, które będą mogły startować w przetargach na odbiór odpadów. Teraz posłowie chcą to zmienić i pozwolić, by zadania te mogły wykonywać gminne spółki z pominięciem procedury przetargowej.”

    http://prawo.rp.pl/artykul/757919,937267-Gospodarka-odpadami-w-gminach-bez-firm-prywatnych---chca-poslowie.html

    „Gminy wykorzystują nieprecyzyjną ustawę, by nie ogłaszać przetargów na odbiór śmierci.
    Przepisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nakazują wójtom, burmistrzom i prezydentom miast przeprowadzanie przetargów na odbiór odpadów. Niektórzy chcą się wymigać od tego obowiązku, gdy mają własne spółki komunalne bądź zakłady budżetowe, które świadczą usługi w tym zakresie. Zapowiadają więc, że nie zrobią przetargu.”


    http://prawo.rp.pl/artykul/1007576.html

    „Radni Inowrocławia skierowali do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
    Chodzi o art. 6 d ustawy, który nakazuje wójtom, burmistrzom i prezydentom miast organizowanie przetargów na odbiór odpadów z gospodarstw domowych.
    Radni w swojej skardze do TK wskazują, że kwestionowany przepis narusza m.in. art. 166 Konstytucji, który określa, że zadania publiczne służące zaspokajaniu potrzeb wspólnoty samorządowej są wykonywane przez jednostkę samorządu terytorialnego jako zadania własne. Wskazują też, że ustawa narusza przepisy ustawy zasadniczej, zgodnie z którymi Rzeczpospolita Polska przestrzega wiążącego ją prawa międzynarodowego. Zdaniem samorządowców została też naruszona Europejska Karta Samorządu Terytorialnego.”


    http://prawo.rp.pl/artykul/757919,937665-Gminy-chca-zniesienia-obowiazku-przeprowadzania-przetargow-na-smieci.html

    Dlaczego nasz samorząd tak się pospieszył. Tak ma wyglądać solidarność z innymi gminami, o czym mówił burmistrz w prasie regionalnej? Radni, zacznijcie samodzielnie myśleć. Inaczej Wasi wyborcy pomyślą, że świadomie skazaliście ZUK na zagładę, a pracowników skierowaliście na przymusowe bezrobocie i jałmużnę w MOPS. Przetarg powinien być unieważniony. Należy czekać na kolejny ruch ustawodawcy. Co nagle to po diable!

    OdpowiedzUsuń
  78. Przecież u Nas wszystko jest NAJ. Z ceną za śmieci nie mogło być inaczej. PŁacz i płać to nam zgotował Burmistrz wraz ze swoimi kolesiami radnymi.
    Zobaczycie co się będzie działo z finansami miasta pod koniec roku no i w przyszłym hehehe

    OdpowiedzUsuń
  79. Mam 5 osobową rodzinę. Za takie pieniądze to ja sobie do Wardynia sam śmieci zawiozę.

    OdpowiedzUsuń
  80. A kto jest winny, że mamy najbardziej kosztownego mera w okolicy?

    OdpowiedzUsuń
  81. W województwie lubuskim aż 12 gmin nie podporządkowało się wojewodzie, jeśli chodzi o ustalenie stawek. Skąd ten „bunt”?

    - Z ustawy wynika, że najpierw my powinniśmy określić stawkę, ile bralibyśmy od ludzi za odbiór śmieci. Ale patrząc uczciwie, ta stawka byłaby z kapelusza – tłumaczy burmistrz Nowego Miasteczka, Wiesław Szkondziak. – Czekamy do momentu wyłonienia firmy. Firma się pojawi, będą stawki.

    Panie Owsiak, to jest solidarność i logika. Pan idzie zawsze po najmniejszej linii oporu. Z kim tak naprawdę Pan się solidaryzuje?

    OdpowiedzUsuń
  82. nie znam sie na przetargach, ale nie dalo sie w warunkach przetargo ustalic dodatkowo innego kryterium niz tylko cenowe? Nie od dzis juz wiadomo, ze to co najtansze niekoniecznie jest tym co spelnia oczekiwania.

    OdpowiedzUsuń
  83. Pan Owsiak jest niesamowicie pazerny na pieniądze !!!

    OdpowiedzUsuń
  84. Każdy przetarg w polsce jest za drogi i tak naprawdę czasem nawet najniższa cena ma przewałę na poziomie 20 -30 % kontraktu...

    OdpowiedzUsuń
  85. 17 zł ja się pytam za co skoro obecnie mój koszt wywozu śmieci to rocznie około 200 zł to co miasto chce na nas zarabiać bo skoro w domu jest 4 osoby to co miesięcznie 68 złoty mam płacić a rocznie 816 zł kpina i to ma być dobre zarządzanie miastem to będzie łatanie budżetu kosztem mieszkańców a co do radnych przecież oni nic nie robią a diety biorą jak dla mnie to powinni za robotę się wziąć i pokazać burmistrzowi gdzie jego miejsce i go kontrolować

    OdpowiedzUsuń
  86. Całkowicie popieram treśc ostatniego wpisu.

    OdpowiedzUsuń
  87. Koniecznie trzeba rozliczyć władze.Z braku kompetencji,zadłuzania miasta.nagród,wysokości pensji.Spytajcie ich czy jest kryzys.Alez skąd zielona wyspa.Mamy tak małe płace.Dość juz zycia na koszt podatników.Ekipa Razem w niebyt.

    OdpowiedzUsuń
  88. Ja decyduje o wysokości danin dla miasta.Płacić i morda w kubeł.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Arystoteles miał rację: demokracja to rząd hien nad osłami!

Były krasnoludki, była amnezja, był wyrok… było wiele innych ciekawostek… teraz urodziła się apelacja… publiczny pieniądz płynie wartkim strumieniem… CZĘŚĆ II

„Proszę, abyście zajęli się tematem dlaczego Pan Mariusz Olszewski - Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Świdwinie nie składał i do dnia dzisiejszego nie złożył oświadczeń majątkowych”.