Ściąga dla odważnych radnych
Jeden z naszych Czytelników, podpisujący się „Krzysztof”, zamieścił przy temacie pt. „Konia z rzędem temu…” taki oto komentarz:
„Radni powinni zażądać zestawienia kwotowego wraz z uzasadnieniem robót dodatkowych. Wszystkich które miały miejsce przy inwestycjach w tej kadencji. To może być ciekawy i bardzo poglądowy materiał na temat finansów. Takie zestawienie pokazałoby, w jakim zakresie kwoty z przetargu kształtują się w stosunku do rzeczywiście wydanych na inwestycje. Może się okazać, że te kwoty oceniane na 100 pkt. w czasie przetargu są funta kłaków warte. A miasto ponosi dużo większe koszty od tych określonych w przetargu. Taka kontrola jest niezbędna szanowni radni. NIEZBĘDNA !!!!!!!!!!!! Bo teraz coś mi się zdaje, że protokoły końcowe wykonania inwestycji wraz z robotami dodatkowymi noszą „klauzulę tajności”. Chyba mają w nie wgląd tylko „osoby wtajemniczone”.”.
Skorzystaliśmy z tej podpowiedzi. Gdyby któremuś z radnych przyszło do głowy pójście tokiem rozumowania autora powyżej cytowanego komentarza, przygotowaliśmy ściągę. W odwagę radnych pozwalamy sobie wątpić, gdyż od dłuższego czasu nasi przedstawiciele w samorządzie nie wykazują zdecydowanej troski o finanse publiczne, lecz akurat w temacie „robót dodatkowych” skorzystamy z wolności słowa na tyle, by „odważnego” radnego wspomóc profesjonalnym konspektem, który pozwoliłby mu wnikliwie zbadać zasadność takich robót przy wykonywaniu konkretnych inwestycji, a przy okazji dokonać szczegółowego zestawienia tych kwot w stosunku do robót dodatkowych.
Przejdźmy do rzeczy. Taki „odważny” radny powinien sobie przygotować listę pytań dotyczącą zamówień na roboty dodatkowe (na podstawie art. 67 ust.1 pkt. 5 ustawy Prawo zamówień publicznych), które miały miejsce przy wykonywaniu inwestycji. Poniżej proponowany przez nas zestaw pytań (ściąga):
1. Czy przedmiotem zamówienia (dodatkowego) są roboty budowlane lub usługi?
2. Czy zamówienie dodatkowe nie zostało przewidziane w SIWZ sporządzonej dla zamówienia realizowanego (podstawowego)? (dla robót budowlanych zakres przedmiotu zamówienia wynika z dokumentacji projektowej, tj. projektu budowlanego, projektu wykonawczego, przedmiaru robót, informacji BIOZ, także specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót, stanowiące integralne części SIWZ).
3. Czy wartość zamówień dodatkowych nie przekracza łącznie 50% wartości zamówienia realizowanego (podstawowego)?
4. Czy wykonanie zamówień dodatkowego jest niezbędne dla prawidłowej realizacji zamówienia podstawowego (np. wykonania zgodnego z wymogami Prawa budowlanego, lub aktualnych na czas wykonywania zamówienia obowiązujących przepisów, norm, standardów).
5. Czy bez zamówienia dodatkowego wykonawca nie może wykonać albo nie jest w stanie należycie wykonać umowy o zamówienie podstawowe, jednak sytuacja ta nie jest wynikiem zaniedbań lub niestaranności zamawiającego?
6. Czy wykonanie zamówienia dodatkowego stało się konieczne na skutek sytuacji niemożliwej do przewidzenia, czyli takiej, której nie można było stwierdzić na etapie przygotowywania SIWZ, przy dochowaniu należytej staranności przez zamawiającego? Czy konieczność ta jest obiektywnie nieprzewidywalna?
7. Czy z przyczyn technicznych lub gospodarczych oddzielenie zamówienia dodatkowego od zamówienia podstawowego wymagałoby poniesienie niewspółmiernie wysokich kosztów?
8. Czy występują szeroko rozumiane determinanty organizacyjno-techniczno-gospodarcze powodujące, że oddzielenie zamówienia dodatkowego od zamówienia podstawowego wymaga poniesienia niewspółmiernie wysokich kosztów (np. koszty przeprowadzenia nowego postępowania w relacji do wartości zamówienia dodatkowego)?
9. Czy wykonanie zamówienia podstawowego jest uzależnione od wykonania zamówienia dodatkowego?
10. Czy zamówienie podstawowe nie może być zrealizowane w pełnym zakresie bez potrzeby udzielania jakichkolwiek dalszych zamówień (dodatkowych)?
Jedynie uzyskanie odpowiedzi na wszystkie bez wyjątku podane wyżej pytania, pozwoli „odważnemu” radnemu skonfrontować to z sumami, za jakie wykonawcy zobowiązali się podczas przetargu wykonać inwestycje. Takie zestawienie pozwoli również na analizę, ile ponad ustaloną kwotę w przetargu miasto nadpłaciło i czy rzeczywiście było to niezbędne, czy też naraziło budżet miasta na niepotrzebne wydatki, wykraczające ponad ustalone kwoty. Poprzez taką analizę dowiemy się również, czy była choć jedna zrealizowana inwestycja w mieście, która została wykonana za kwotę wskazaną w wygranym przetargu. Jest to bardzo istotne, gdyż zasadniczą ideą w przetargach, gdzie jedynym kryterium jest cena są oszczędności, jakie miasto może wypracować w ich wyniku. Jak teoria ma się do praktyki? Zupełnie szczerze życzymy „odważnemu” radnemu znalezienia odpowiedzi na tak postawione pytanie.
Chyba nie sądzicie, że zrobi to przewodnicząca komisji rewizyjnej radna Lemańczyk?
OdpowiedzUsuńPrędzej kaktus mi na dłoni wyrośnie jak znajdzie się taki odważny radny :-D
OdpowiedzUsuńOdważnie biorą diety hehehe
OdpowiedzUsuńRadna Lemańczyk robi dobre kontrole. Jej zawsze wszystko się zgadza i ogólnie jest cacy. Zasłużona kobieta dla "Świdwin Razem", bardzo zasłużona. Godne podziwu :-)
OdpowiedzUsuńZwróćcie uwagę na kwotę robót dodatkowych jak wykonywano kanalizację na osiedle wojskowe.
OdpowiedzUsuńBardzo dokładnie trzeba to zbadać.
OdpowiedzUsuńSami siebie będą kontrolować.To jakieś kpiny.Ta Pani od pietruszki?
OdpowiedzUsuńSetka wygrała ale czy rzeczywiście potem jest na 100pr?Czy dodatkowe koszty?
OdpowiedzUsuńkończ Waść wstydu oszczędz.Żyrują bezstroską działaloność P Owsiaka,jak w takiej sytuacji mogą cokolwiek kontrolować.
OdpowiedzUsuńJuż sama nie wiem? Może to złodzieje?
OdpowiedzUsuń
OdpowiedzUsuń~Krystyna:
Już sama nie wiem? Może to złodzieje?
A wszystko zaczęło się lat temu kilka, kiedy to na bocznym boisku przy obecnym Orliku postawiono stary, zdezelowany 30m.kw kontener przywieziony, nawiasem mówiąc, z wysypiska śmieci w celu użytkowania go jako budynku gospodarczego wraz z szatnią. I może nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie to że wyceniono go na kwotę 50 tyś zł!!! (słownie: pięćdziesiąt tysięcy złotych!!!) Wtedy można było kupić za podobną kwotę mieszkanie w Świdwinie. Potem był głośny remont stadionu, a potem więcej i więcej...i tak się karuzela kręci po dziś dzień wycinając po drodze kilka niewygodnych osób!
Sprawy dotyczące pieniędzy się nie przedawniają. Może nowa władza wróci do tematu? Może wrócić do wielu tematów?
OdpowiedzUsuńBlog jest super. Gratuluję.
OdpowiedzUsuńŻyczę dalszych sukcesów.
Natalia
Radni Worach i Cieśliński są odważni.
OdpowiedzUsuńOni coś wykryją w tych robotach dodatkowych.
Obaj radni są zawodowcami w samorządzie.
Przed nimi nic się nie ukryje.
No i żona podpowie, jest strażnikiem finansów.
Brak informacji lub niepełne informacje na BIP o różnych ważnych sprawach jest zagrożeniem dla demokracji i wolności. Na BIP powinna być pełna informacja o zakończonej inwestycji. Powinno być konkretnie podane za ile inwestycja miała być zrobiona, ile kosztowały miasto roboty dodatkowe itd. itp. Całkowite koszty danej inwestycji powinny być transparentne i przekazane mieszkańcom, którzy łożą opłaty i podatki. O takie informacje na BIP powinni zadbać radni nasi reprezentanci. Ich obowiązkiem jest kontrola nad wydatkowaniem publicznych pieniędzy. Komisja rewizyjna rady zajmuje się bzdetami. Radni powinni wziąć się do roboty albo oddać mandaty.
OdpowiedzUsuńMarzenia ściętej głowy. Radni przypominają sobie o mieszkańcach przed wyborami. Nikomu z obecnych radnych nie ufam. Tacy radni jak Ostapowicz, Artyński czy Gasek się ośmieszają. Powiedzieli "a", a nie chcą powiedzieć "b". Niby chcą, ale nie mogą. Dlaczego?
OdpowiedzUsuńOni są Razem i niczego nie skontrolują. To jest największe zło naszego miasta.
OdpowiedzUsuńPsy o dziwnych imionach "Józek" i "Fabi"
OdpowiedzUsuńponownie odżyły i są w swoim żywiole.
Pan zwołał na ochlaj lojalną watahę
i obiecywał ochłapy w kolejnym rozdaniu.
Radni przegłosowują pieniądze na inwestycje. I co z tego, jak później nie mają już nad tym żadnej kontroli. Po co Wy w tej radzie siedzicie?
OdpowiedzUsuńOni czują się ważni, a włodarz dzieli te pieniądze wedle uznania :-D
OdpowiedzUsuńMarzy im się kolejny załgany sukces. Pobożne życzenie. Nie damy się trzeci raz nabrać na naiwne sztuczki byłego członka KW PZPR. Wasze niedoczekanie.
OdpowiedzUsuńNie będzie żadnych ochłapów. Idziecie w odstawkę.
OdpowiedzUsuńRozdaliście miliony. Nie będzie kolejnego rozdania. Przeproście i spie......
OdpowiedzUsuńTaaaa.......... oj dzieli, oj dzieli.......
OdpowiedzUsuńco myslę o radzie?niech skona jak najszybciej.Czas na ludzi mlodych uccziwych i z wyobraznią która sięga dalej jak własna kieszeń.
OdpowiedzUsuńWystarczy mieć "swojego" inspektora nadzoru i można produkować roboty dodatkowe na potęgę. Mieszkańcy zapłacą.
OdpowiedzUsuńTak produkowali te roboty, że niektórym przedsiębiorcom do dzisiaj miasto nie zapłaciło :-D
OdpowiedzUsuńSłyszałam, że niestety następne rozdanie znów dla rodziny Owsiaków, czyżby? naprawdę nie ma innego kandydata?
OdpowiedzUsuńW historii miasta jeszcze takiego producenta robót dodatkowych nie było. Mamy arcymistrza w tej branży. Robi, ale jakim kosztem. Prawdziwy gospodarz za te pieniądze zrobiłby drugie tyle. Ten sukces jest sztuczny i bezczelnie załgany.
OdpowiedzUsuńSkąd wiesz, że nie ma?
OdpowiedzUsuńJanek jest kutwa. Kto za tę biesiadę
OdpowiedzUsuńSZAMANA I JEDENASTU MĘDRCÓW zapłacił rachunek?