Skarbnik studzi radnych zamiast siebie i burmistrza


Problemy finansowe miasta od dłuższego czasu zapowiadali na posiedzeniach komisji połączonych burmistrz i skarbnik. Skarbnik jednak robiła to częściej, wplatając w swoje wypowiedzi wątek, który za każdym razem niesie w tle jakby pretensje i wyrzuty, że ktoś temu musi być winien lecz na pewno nie burmistrz i skarbnik. Kto konkretnie ponosi winę za zadłużenie nikt nie mówi. Obawiam się, że niedługo zostanie nazwany „kozioł ofiarny” – okażą się nim mieszkańcy, gdyż wciąż „chcą i chcą”. Prawda natomiast jest bardzo łatwa do wychwycenia. Niniejszy artykuł ma przybliżyć mieszkańcom jak kształtują się na przestrzeni lat wydatki w kluczowych dziedzinach oraz jak windowano zadłużenie (marnie walcząc o środki zewnętrzne), aby zaspokoić marzenie rządzących o sukcesie, który w chwili obecnej okazał się klęską, za którą mieszkańcy sowicie zabulą ze swoich kieszeni.


Podczas ostatniego posiedzenia komisji połączonych wyraźnie powiało wyborami. Raptem radni zaczęli domagać się remontów ulic ze swoich okręgów. Zaczęto walczyć o remont takich ulic, jak: Nowa, Parkowa, Różana, Mickiewicza. Chociaż o tę pierwszą z wymienionych bardziej walczą mieszkańcy, kierując wniosek do rady. Oczywiście radni o konieczności remontu tych ulic wspominali też wcześniej, ale jakoś tak bez żadnej determinacji. Główny burmistrz na posiedzeniu był nieobecny, urząd reprezentowali wice i skarbnik. Marzenia radnych bardzo szybko rozwiała skarbnik. Radnych, którzy odzyskali mowę na rok przed wyborami bardzo szybko ostudziła taką oto wypowiedzią:



Skarbnik podczas posiedzenia komisji we wcześniejszych terminach, m.in. w dniu 21 listopada 2012 r., wspominała o trudnej sytuacji, problemie zamknięcia budżetu na 2013 r., nadmieniała, że jak tak dalej będzie to zaczniemy obcinać pieniądze na kulturę, oświatę itd. Nic natomiast nie powiedziała np. o konieczności redukcji płacy burmistrza i innych osób najwyżej uposażonych, zmniejszeniu diet radnych itp. aby solidaryzować się mieszkańcami, którzy niosą główny ciężar utrzymania miasta i spłaty zadłużenia. A zadłużenie rosło tak:


Poziom zadłużenia miasta w latach 2007 - 2013



Jak widać na wykresie, obecnym zadłużeniem miasta nie da się obciążyć poprzedników. Linią przerywaną pokazano przypuszczalny wzrost zadłużenia w 2013 roku. Wejście w obligacje to niewielki ratunek przy zobowiązaniach i potrzebach oraz konieczności pokrycia deficytu budżetowego jeszcze w tym roku. Jest to po prostu bardzo nieudolna próba ominięcia zagrożeń sugerowanych przez RIO, które postawiło znak stop dla kredytów dla naszego miasta. Nie oszukujmy się, w latach późniejszych dojdzie do spłaty obligacji, co jest równowartością prognozowanego zadłużenia. Nikt głośno nie mówi, że problem spada bezpośrednio na mieszkańców. Portfel każdego z nas z roku na rok był obciążany „twórczością” burmistrza i radnych. W przeliczeniu na jednego mieszkańca tak się to kształtuje:


Zadłużenie miasta w latach 2007 – 2013 na jednego mieszkańca



Obciążenie mieszkańców w podanym okresie zaczęło rosnąć w zastraszającym tempie. Chęć osiągnięcia sukcesu obecnej władzy była niewspółmierna do możliwości oraz zdolności pozyskiwania środków zewnętrznych na realizację inwestycji. Każdy wie, że krawiec kraje jak mu materiału staje, tymczasem nasza władza swoim wirtualnym sukcesem drastycznie obciążyła budżety każdego mieszkańca. Nie kto inny, a właśnie mieszkańcy zapłacą ze swoich budżetów domowych za marzenia o sławie burmistrza i radnych. Praktycznie budżet miasta zarżnięto na lata, co znacznie wstrzyma możliwości inwestycyjne miasta w kolejnych latach. Już spadły one w 2013 roku o ok. 72% w odniesieniu do trzech ostatnich lat. Poniższy wykres pokazuje, że nasza władza wykazała się niesamowitą niegospodarnością. Pieniądze wydatkowano jakby bez świadomości późniejszych konsekwencji i braku troski o budżety domowe mieszkańców.


Kluczowe wydatki w latach 2008 – 2013 w stosunku do zadłużenia



Wciąż wzrastają wydatki na MOPS, co świadczy o braku szukania alternatywy i rozwiązań dla trudnej sytuacji mieszkańców nisko uposażonych oraz bezrobotnych. Jest żadnym rozwiązaniem dla tych grup społecznych pompowanie pieniędzy w opiekę społeczną, gdyż to niczego nie rozwiązuje, a powiększa zapaść. Sytuacja w kraju nie może być żadnym tego wytłumaczeniem. Brak jakiejkolwiek polityki społecznej, która wypracowałaby formy współpracy władz z sektorem prywatnym zatrudniającym ponad 60% pracujących mieszkańców prowadzi donikąd i pogłębiania trudnej sytuacji rodzin w mieście. Proszę zwrócić uwagę, jak wzrastały systematycznie wydatki na MOPS. Jednocześnie w tym samym okresie rosły płace ogółem finansowane z budżetu miasta. Utrzymanie Urzędu Miasta w podanym okresie wzrosło o 76%, co jest swojego rodzaju kuriozum. Czerwone słupki na wykresie pokazują, że miasto nie było wydolne do opłacania tych szalonych wydatków pozainwestycyjnych, opartych na bezprzykładnej konsumpcji, co skutkowało regularnym wzrostem zadłużenia miasta, a więc w konsekwencji mieszkańców. Obsługa długu publicznego w podanych wyżej latach wzrosła o 784%. Zadłużenie niewspółmiernie wzrastało w odniesieniu do realizacji inwestycji. Nie można powiedzieć, że nic nie robiono. Ależ robiono, lecz ostateczny koszt całości wydatkowania pieniędzy na przestrzeni podanych lat świadczy o życiu ponad stan i braku odpowiedzialności władzy, która zupełnie nie myślała i nie myśli o jutrze. Niekompetentna władza porusza się po najmniejszej linii oporu, czyli zaczęła łatać dziury budżetowe kredytami i szalonym wzrostem opłat i podatków, co m.in. skutkuje coraz większą ich nieściągalnością. Ile bowiem ludzie mogą wytrzymać obciążenia wysokimi daninami. Nie ma żadnych podstaw, aby mówić o tym, że mamy dobre władze i jako miasto odnosimy sukcesy. Jest to przekłamaniem i nie ma żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości. Mamy władzę lichą, niegospodarną, populistyczną w swej promocji, nieudolną i szukającą łatwego poklasku a wszystko to na koszt mieszkańców.


Władza w ogóle nie myśli o przyszłości miasta i jego mieszkańców. Władza jest indolentna, bez wizji i troski o mieszkańców. Zachowuje postawę egoistyczną, jest zapatrzona w siebie i nie wiedzieć czemu stwarza wrażenie, jakby nie było ważne i nie miało znaczenia co będzie po ich odejściu. Nie zastanawia się, kto będzie spłacał długi ich radosnej twórczości. Proszę popatrzeć na poniższy wykres, który jednoznacznie świadczy o zupełnym braku wyobraźni obecnie nami rządzących.


Przekrój ludności w wybranych obszarach społecznych w latach 2007 – 2012



Zakres grupy ludności potrzebującej pomocy społecznej nieznacznie wzrasta (eksplodował nagle i doraźnie w roku 2010, o czym pisaliśmy w ubr.) i wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Władza nie prowadzi żadnych rozmów z sektorem prywatnym, aby zapobiec jakoś temu zjawisku. Władza płaci i nic poza tym. Budzi niepokój ciągły wzrost osób w wieku poprodukcyjnym, a jednocześnie malejący w grupie przedprodukcyjnej. Natomiast zdecydowanie z roku na rok przybywa osób w wieku powyżej 60 lat i więcej. Kto więc zdaniem burmistrza i radnych będzie pracował w przyszłości na spłatę zaciągniętych przez miasto zobowiązań? Finanse miasta zostały zarżnięte, a przedstawiciele obecnej władzy w czasie najważniejszego okresu dla miasta, czyli tzw. „być albo nie być” będą siedzieli bezpiecznie w domu pobierając każdego miesiąca pokaźne emerytury. Znając ich zadufanie i narcyzm, można przewidzieć, że każdej spotkanej osobie na ulicy będą wciskać banały typu: „my to rządziliśmy, a teraz nie potrafią”. Bezczelnie będą omijać temat, z czyjej przyczyny brakuje na to i na tamto. Ten ich marsz po świetlaną przyszłość, osobistą przyszłość opłacają karnie ze swoich portfeli wszyscy mieszkańcy. Nie na tym ma polegać demokracja i samorządność. Nie można budować samorządności bez braku kontroli nad poczynaniami władz. A takiej kontroli póki co w Świdwinie nie ma.

Komentarze

  1. z dzisiejszej perspektywy widać,że emisję obligacji nalezało przeprowadzić dużo wczesniej.Podobnie ma sie rzec z ewentualnym upublicznieniem spółek miejskich.CZAS TEN MINĄŁ BEZPOWROTNIE.
    jednak zarzut ze za pietraszka dług wynosił tylko 3mln jest chybiony.
    za Gomułki dług też wynosił TYLKO 30MLN USD.Jak wyglądały miasto i kraj w 1999 i 1960 nie muszę przypominać.
    Działania?
    Oszczedza to się w czasach hossy.Zatem teraz ostre cięcia spotęgują tylko zapaść.
    Nalezy modlić się oby obecna sytuacja w kraju nie zamieniła się w 20 letnią stagnację bo wtedy czeka nas katastrofa.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie wplątuj w te gry Pietraszka. On wybudował basen za ponad 20 mln zł. Jak więc miał upiększać miasto?! Połowę na jego budowę pozyskał z zewnątrz. Załatwił w latach trudnych blisko 10 mln z zewnątrz. Owsiak miał okazje i leprze warunki i pozyskał z zewnątrz 6 mln dofinansowań, jest to jeden z najmniejszych wskaźników w województwie a może i kraju. Zgadzam się, że obligacje trzeba było brać wcześniej na wkład własny w załatwianiu pieniędzy z UE na inwestycje. Teraz obligacjami chcą płacić długi i deficyt. Hańba!

    OdpowiedzUsuń
  3. Owsiak to się może uczyć od Pietraszka szacunku do pieniędzy. Skąd wiesz jakby wyglądało miasto, gdyby nie budowano basenu za tak wielkie pieniądze. Na to bezmyślne zadłużenie miasta przez Owsiaka nie ma żadnego usprawiedliwienia.

    OdpowiedzUsuń
  4. Jeśli główną przyczyną deficytu budżetowego w tym roku jest podwyżka płac to do bani z takim gospodarzem.

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo dobry artykuł. Pokazuje gierkowszczyznę Owsiaka. Nabrać kredytów żeby się pokazać. Przy okazji krzyku o fałszywym sukcesie hehehe! większość szmalu przeżarto i wydano bezproduktywnie hehehe! Jakby tak rządzono w przedsiębiorstwach już żadne by w Świdwinie nie istniało hehehe! Przy możliwościach jakie były ekipa Owsiaka zrobiła bardzo mało hehehe!

    OdpowiedzUsuń
  6. Burmistrz Owsiak odniósł sukces w napychaniu swojej kabzy i rodziny.

    OdpowiedzUsuń
  7. Tak pazerny człowiek nie powinien rządzić miastem.

    OdpowiedzUsuń
  8. Ten wzrost wypłat zasiłków w 2010 w MOPS to szok. Nawet laik pomyśli, że coś jest nie tak. A może w ten sposób kupowano głosy wyborców?

    OdpowiedzUsuń
  9. Krętacze i oszuści. Z BIP zniknęły wszystkie sprawozdania z działalności MOPS z lat 2006 - 2009.

    OdpowiedzUsuń
  10. Basen dorżnie budżet miasta w kolejnych latach... pomogą w tym piękne bruki, puste place, atomowe silosy w centrum miasta, zielony sracz okołokapliczny, pazeriada w wykonaniu gospodarza, mizeriada w wykonaniu radnych-kolejną-kadencję-bezradnych... a wisienką na torcie będzie emisja bezwartościowych obligacji w celu ratowania miasta i jego mieszkańców. Miasto to mieszkańcy! Niestety zdaje się wydawać, że Świdwin od lat jest prywatnym folwarkiem ze stadem słodko chrumkających świnek dookoła korytka. Karmę sypią gospodarze (mieszkańcy), a ogonki radośnie sprężynują jak u najbardziej rasowych spośród tuczników championów. Z niecierpliwością czekam na ten kataklizm budżetowy... nie pozbawiony obaw i trosk, liczę na szybkie zmiany, oszczędności i solidaryzowanie się nowych włodarzy po najbliższych wyborach samorządowych.

    OdpowiedzUsuń
  11. Okazuje się, że król jest nagi. Jego sukces to największa ściema w historii miasta buhaha

    OdpowiedzUsuń
  12. A to prawda, że za trzy razy mniejsze pieniądze ZZDW mógł nam wybudować przejście przez Świdwin, tylko 2 lata wcześniej mędrcy miejscy z J.P. i A.R. zablokowali ten pomysł?
    A basenu to nie musieli budować. Jak przejmowali władzę to dopiero coś tam zaczęto grzebać.

    OdpowiedzUsuń
  13. Radni powinni zlecić skarbnikowi miasta aby na następne posiedzenie Rady przygotowała audyt finansowy po to aby mieszkańcy poznali rzeczywisty stan finansów miasta. Na mieście aż huczy od plotek, że zadłużenie naszego miasta jest coraz większe i większe. Aby przeciąć spekulacje na te temat potrzeba właśnie takiej informacji.

    OdpowiedzUsuń
  14. Ja uważam, że najwyższy czas przeprowadzić przewietrzenie w urzędzie. Jedni mają aż nadto pracy, drudzy udają, że pracują . Jestem młodą ambitną urzędniczką przez to jestem zauważana za tyrana pracy i ciągle mam dokładane obowiązki za to inni mają czas np. na pogaduszki, wyjście w godzinach pracy do miasta itp. Panie burmistrzu jeżeli pan się za nich nie weźmie będzie jeszcze gorzej.

    OdpowiedzUsuń
  15. Obligacjami zaciągamy dług na poczet lat przyszłych. Czy nie lepiej i prościej byłoby zacząć oszczędzać?

    OdpowiedzUsuń
  16. powstał chory układ w naszym magistracie. Od lat ci sami mąż radny, skarbnik żona o co tu chodzi jak ma nie być zadłużenia i krachu finansowego miasta. Jeżeli jest tak źle to po jakiego d.... wydaje się kasę na koncert w kościele z okazji jubileuszu, na renowację itp.

    OdpowiedzUsuń
  17. może po tych pouczających komentarzach nasz włodarz zacznie się słuchać głosu mieszkańców a nie psełdo doradców

    OdpowiedzUsuń
  18. Zadłużenie poszło w znacznej mierze na konsumpcję. Pieniądze z obligacji nie są na inwestycje i radni powinni być przeciwni takim planom burmistrza.

    OdpowiedzUsuń
  19. mam ich wszystkich w d…..
    żarli żarli niech teraz sami spłacają
    obniżką swoich pensji, diet, redukcją etatów, zwolnieniem z pracy emerytów, cofnięciem dotacji dla plebana

    OdpowiedzUsuń
  20. Na genialny pomysł prawdopodobnie za sprawą swoich zaufanych doradców wpadł burmistrz naszego zadłużonego miasta. Obligacje mają być lekiem na długi Świdwina mimo iż jeszcze nie dawno Szanowny Jan i Pani Lemańczyk zapewniali iż problemu nie ma tak niskie jest zadłużenie, a więc obaw też żadnych, śpimy spokojnie. Cóż więc się zmieniło?
    Obligacje dla zaufanych (ciężko będzie znaleźć frajerków, ale co się nie zrobi dla władzy, przecież jakoś będzie trzeba się odwdzięczyć), będą lekiem na problemy zadłużenia naszego miasta. Zmieniono definicje długu, także emisja obligacji jest bardzo modna, a tym bardziej pomocna w kontrolowaniu długu, czyli spełnieniu pewnych form, które zostały zarządzone przez tych bystrzejszych na górze.
    Obligacje mogą nas pogrążyć jako miasto, jeśli pięniądze pozyskane z tego tytułu nie będą umiejętnie wykorzystane, a na to sie nie zapowiada. Obligacje sprawią iż wierzyciele poprzez umowę będą trzymać krótko za mordę naszych włodarzy. Obligacje mogą być dowodem iż skończyły sie pomysły na pozyskiwanie kasy, właściwie nigdy ich nie było. Miasto ma problem. A włodarze z problemem nie radzą sobie w ogóle. Obligacje to także dług panie burmistrz, a to że przez jakiś czas pozbędzie się pan problemu progu zadłużenia, to typowe myślenie keynesowskie, działajmy teraz a w dłuższej perspektywie i tak wszyscy będziemy martwi. Przyczyni sie pan tylko do tego, iż Świdwin jako miasto się nie rozwinie a zwinie, nie tak rozwiazuje sie problemy zadłużenia. Czy faktycznie skutki pijaństwa powinno się leczyć alkoholem? A tak właśnie działac będą obligacje w relacji z długiem Świdwina.

    OdpowiedzUsuń
  21. Obligacje umożliwiają spełnienie wymogów prawnych dotyczących zadłużania się samorządów i skorzystanie z funduszy unijnych w nowej perspektywie UE 2014-2020. W sytuacji naszego miasta to nie ma sensu. Burmistrz nie potrafi skutecznie sięgać po środki zewnętrzne. Cała kasa z obligacji pójdzie na spłatę zobowiązań i pokrycie deficytu budżetowego. Zero wymiernych korzyści. To typowa działanie kogoś, kto tonie i marzy o wygraniu przyszłorocznych wyborów. Pomarzyć dobra rzecz :-)

    OdpowiedzUsuń
  22. Obostrzenia w zadłużaniu się samorządów mogą owocować przejmowaniem odpowiedzialności za długi samorządowe przez samorządowe spółki, których zobowiązania nie są dotychczas uwzględnione w zadłużeniu samorządowym. Nie znamy długów MEC i ZUK, oraz być może innych zobowiązań, więc nie znamy faktycznego zadłużenia miasta. Dobrze ktoś proponuje, żeby radni zobowiązali burmistrza i skarbnik do zrobienia pełnego audytu w kwestii zadłużenia przed podjęciem decyzji w sprawie obligacji. Radni i mieszkańcy powinni poznać faktyczne zadłużenie miasta.

    OdpowiedzUsuń
  23. budżet miasta to nie wór bez dna trzeba myśleć

    OdpowiedzUsuń
  24. Panie burmistrzu zamiast kupować sobie następną kadencję za pieniądze podatników czas zacząć oszczędzać pieniądze z budżetu. Proszę zacząć od siebie i poprosić przewodniczącego o obniżenia panu pensji.

    OdpowiedzUsuń
  25. Niech burmistrz i jego ludzie wezmą się do roboty. Emitując obligacje dalej będą mogli „grzebać w nosie”, brać za friko kasę i planować wybory za nasze pieniądze.

    OdpowiedzUsuń
  26. Mam taką małą refleksję ,na kredyt już kiedyś żyliśmy w epoce rządów towarzysza Edwarda Gierka.Było pięknie....tyle tylko,że tamte długi spłacamy jako społeczeństwo do dnia dzisiejszego....Polecam głębszą refleksję nad życiem na kredyt i szastaniem pieniędzy na zbędne cele jedynie dla utrzymania władzy.

    OdpowiedzUsuń
  27. Burmistrz pcha miasto z deszczu pod rynnę. Powiedzcie którego to radnego obchodzi?

    OdpowiedzUsuń
  28. Burmistrz i radni wszyscy Razem zrobili nas w bambuko.

    OdpowiedzUsuń
  29. Wpłynęły kolejne nieopłacone faktury do urzędu :( Czy będą liczone odsetki :( Jak tak dalej pójdzie zabraknie obligacji :(

    OdpowiedzUsuń
  30. Tak to jest jak się wyżej sr.... jak du...... ma hahaha

    OdpowiedzUsuń
  31. Jak się ma rada konsultacyjna. Szczególnie przewodnicząca i sekretarz. Napchali skarbonki i siedzą cicho. Szanowni członkowie tego gremium nie wstydzicie się swoimi nazwiskami firmować ten sztuczny twór..................... Panowie Duda, Basiów, Rybicki, Piatek, Chmielewski, Mańczyk, Zajdecki, Szołdra, Serafin, Maksiak nie wstyd Wam ???

    OdpowiedzUsuń
  32. Panie Mańczyk na tę farsę patrzą uczniowie. Zlituj się nad nimi człowieku.

    OdpowiedzUsuń
  33. Panie Duda na tę szopkę patrzą szacowni przedstawiciele rzemieślników, kupców i handlowców.

    OdpowiedzUsuń
  34. Panie Chmielewski był Pan dla mnie zawsze autorytetem. Może dlatego daję Panu szansę.

    OdpowiedzUsuń
  35. Panie Rybicki patrzą na tą radę konsultacyjną setki Pana pracowników. Przerwij Pan tę fikcję.

    OdpowiedzUsuń
  36. Panie Zajdecki na tę szopkę patrzą parafianie. Nie godzi się.....

    OdpowiedzUsuń
  37. Panie Piątek powiedz Pan pas. Zawsze ceniłem w Panu samodzielność.

    OdpowiedzUsuń
  38. Panie Basiów przypieczętuj Pan swoje JA.

    OdpowiedzUsuń
  39. reszta jak sobie chce hehehe

    OdpowiedzUsuń
  40. Panie Janku,
    z tej mąki nie będzie już chleba.
    Ochy i achy, dąsy i fochy
    nie robią już na nikim wrażenia.
    Lada dzień również dziekan okopie się w swojej samotni.
    Także skarbnik spostrzeże, że okręt szybko tonie.
    Zawiadamiam, że zbliża się koniec Pana zabawy ludźmi i pieniędzmi.
    Ja to mówię, a wiem co mówię.

    OdpowiedzUsuń
  41. Osobliwe zjawisko:
    http://naszswidwin.blog.pl/2013/05/20/1871/
    Jak się czyta coś takiego włosy dęba stają. Przynajmniej ja nie mogę zrozumieć, czemu sprawą nie zajęła się żadna instytucja kontrolna. Obojętność skarbnika i radnych wobec tego zjawiska też wydaje się niepojęta. W samorządzie takie sprawy powinny być natychmiast wyjaśniane, a wyborcy poinformowani o wyniku.

    OdpowiedzUsuń
  42. A radni zadowoleni. Na gębę można wszystko. Teraz trzeba bulić za ten okrzyczany sukces. Kompromitacja i wstyd. Taki sukces na czyjeś konto to nawet gówniarz potrafi osiągnąć.

    OdpowiedzUsuń
  43. Pies o dziwnym imieniu "Józek"
    o pseudonimie "ruchoma kamera"
    jest bardzo smutny - żeru ponoć mało.

    OdpowiedzUsuń
  44. Jest mi słabo. Proszę o krople z waleriany bo zaraz wyciągnę nogi!

    OdpowiedzUsuń
  45. a kogo to...
    jeszcze nie raz będzie ci słabo
    kup sobie kanister waleriany:)

    OdpowiedzUsuń


  46. ~kurde:

    Pies o dziwnym imieniu „Józek”
    o pseudonimie „ruchoma kamera”
    jest bardzo smutny – żeru ponoć mało.
    Ostatnio ponoć był widziany u wodza 25 czerwca ;-) Chodzi smutny z podkulonym ogonem :-)

    OdpowiedzUsuń
  47. Jestem ciekawy czy burmistrz i radni swoje rodziny też tak pozadłużali ???

    OdpowiedzUsuń
  48. Panu Jankowi już dziękujemy!

    OdpowiedzUsuń
  49. Ci, którzy chcą dalej zadłużać miasto i kupić sobie kolejną kadencję z pieniędzy podatników dbają o dobro miasta? Czy aby na pewno powinni dalej nami rządzić?

    OdpowiedzUsuń
  50. Nachodziły mnie wątpliwości. Teraz widzę, że taki blog jest potrzebny. Nie ma innego sposobu na poznanie prawdy. Wyrażam szacunek dla twórców bloga za odwagę.

    OdpowiedzUsuń
  51. Kontrolę mają obowiązek sprawować radni. Podkreślam: radni! Oni są Razem więc nie mogą. Nie dziwię się że robi to blog. Bardzo jego twórcom dziękuję. Dużo się dowiedziałem i już dzisiaj wiem jak będę głosować.

    OdpowiedzUsuń
  52. Może rzeczywiście pora na demokrację bezpośrednią.. Jednak jest zbyt duże poczucie bezkarności wśród "klas rządzących" :/

    OdpowiedzUsuń
  53. Zbierajcie dla wodza cebulę :)

    OdpowiedzUsuń
  54. Nie można wykluczyć kolejnego występu burmistrza w TVN. Ale tym razem w innych okolicznościach. Będzie się działo, oj będzie.

    OdpowiedzUsuń
  55. Co rozsądniejszym członkom rady konsultacyjnej radzę, aby przed zbliżającymi się wydarzeniami zrezygnowali z członkostwa w tym sztucznym gremium. Jest jeszcze szansa, że ludzie nie będą Was wytykać palcami.

    OdpowiedzUsuń
  56. Szanse się skończyły. Członkowstwo trwało za długo!

    OdpowiedzUsuń
  57. Głosowałem na Janka, Czuję się perfidnie oszukany, Jak można tak wykorzystywać ludzi dla partykularnych celów. Już się więcej nie nabiorę. Reszta w rękach prokuratury.

    OdpowiedzUsuń
  58. Nosił wilk razy kilka - ponieśli i wilka :-)

    OdpowiedzUsuń
  59. Moim zdaniem każda pazerna świnia powinna kończyć w pierdlu.

    OdpowiedzUsuń
  60. Zawsze mówię, że wcześniej lub później oliwa na wierzch wypływa.

    OdpowiedzUsuń


  61. ~wiem:

    Zbierajcie dla wodza cebulę


    Słyszałem. Nie wykluczone, że cebula będzie potrzebna.

    OdpowiedzUsuń
  62. Cytat z bloga:

    "Przykładem nagminnego omijania prawa przez naszego włodarza miasta, jest kolejny fragment protokołu kontrolnego RIO z dnia 9 lipca br., gdzie możemy przeczytać coś takiego:

    „Obowiązki inspektora nadzoru nad zadaniem inwestycyjnym pn. „Termomodernizacja placówek oświatowych w mieście Świdwin” – na podstawie umowy IRP.I.342-21/2009 z dnia 1 października 2009 r. za wynagrodzeniem 55.000,00 zł, tj. równowartości 14.185,86 euro – powierzono do realizacji wykonawcy, którego nie wybrano z zastosowaniem zasad określonych w przepisach o zamówieniach publicznych, co było niezgodne z art. 35 ust. 4 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych. Za wskazane nieprawidłowości odpowiedzialność ponosi Burmistrz – str. 112 protokołu.”.”

    Według RIO „odpowiedzialność ponosi Burmistrz”, to fakt. Jednak musztarda po obiedzie. Dzisiaj nikt nie jest w stanie określić, ile miasto by zaoszczędziło, gdyby wybór inspektora nadzoru został przeprowadzony zgodnie z przepisami o zamówieniach publicznych.".

    OdpowiedzUsuń
  63. No to pięknie panie burmistrzu zarżnął pan finanse miasta i miasto dla zaspokojenia własnych nie zawsze słusznych ambicji bycia u władzy za wszelką cenę. Jestem przerażony pana postawą i ignorancją podstaw matematyki.

    OdpowiedzUsuń
  64. Dostałem cynk. Nie wykluczone, że lada dzień wjadą do miasta odpowiednie służby. Może nawet jutro rano? Jak wjadą służby, to wjedzie i TVN :)

    OdpowiedzUsuń
  65. Najmniej ucierpi Ula. Ale radzę zaopatrzyć się w dobre tabletki.

    OdpowiedzUsuń
  66. Po betonach :-) już niedługo będą chodzili wyłącznie emeryci i bezrobotni :) Ładna perspektywa dla miasta :-(

    OdpowiedzUsuń
  67. Ten burmistrz i ta rada doprowadzą miasto do ruiny. Oni są jeszcze gorsi niż ich poprzednicy.

    OdpowiedzUsuń
  68. Mamy świetnych ekonomistów co piszą projekty i nawet dodatki otrzymują do wypłaty. Ja bym jeszcze dołożył po 20% do diet radnych. Ładnie nam wyprowadzili finanse miasta.

    OdpowiedzUsuń
  69. Sie nie martwcie. Proboszcz turysta wykupi obligacje.
    I bedzie gites.

    OdpowiedzUsuń
  70. Radni dawali zgodę na szastanie kasą. Teraz niech spłacają lub wykupią obligacje za swój szmal.

    OdpowiedzUsuń
  71. Mieszkańcy powinni wiedzieć, kogo wybierają do rady miasta. Nie należy wybierać osób, które mają bezpośrednie, bądź pośrednie powiązania z Burmistrzem, inaczej mówiąc podlegają pod Burmistrza np: pracownicy lub ich rodziny jednostek miejskich należy to sprawdzić. Musimy podać informację WYBORCOM, gdzie danego kandydata ubiegającego się o mandat radnego żona, lub mąż, albo członek rodziny pracuje. Natomiast starym radnym, zasiadającym od kilku kadencji należy się dokładnie przyjrzeć, jak głosują w sprawach ważnych dla mieszkańców i miasta.

    OdpowiedzUsuń
  72. Blog robi dobrą robotę. Myślę ,że trzeba patrzyć im na ręce sprawy nagłaśniać i rozliczać.
    To my daliśmy im uprawnienia i my możemy im je zabrać.
    Mowa jest o zadłużaniu naszego miasta - nie jest istotne czy będziemy mieli kredyty w bankach czy będziemy zadłużeni u obywateli . Dług jest długiem i będziemy musieli go spłacić - WSZYSCY!!!!

    OdpowiedzUsuń
  73. Niektórzy z nich to jak na etacie radnego, niech znów podpiszą następny ,"gwóźdź do trumny," , niech to miasto padnie na pysk ........... to i im się koryta skończą, a głodny i wzburzony lud upomni się o swoje........

    OdpowiedzUsuń
  74. W maju 2011 roku weszła w życie ustawa o odpowiedzialności majątkowej urzędników za błędne decyzje. Jak życie pokazuje przepis jest martwy, bo jeszcze nikt nie został pociągnięty do odpowiedzialności za błędy. RIO, NIK wykrył poważne nieprawidłowości i nic.

    OdpowiedzUsuń
  75. Do serca dla radnych i pana szanownego burmistrza:
    W sprawie obligacji wciąż liczę na rozsądek radnych i wierzę iż nie pozwolą na leczenie kadzidłem ciężko chorego.
    Włodarze miasta drugą kadencję są wyjątkowo rozrzutni, co może mieć fatalne konsekwencje w niedalekiej przyszłości. Pseudoinwestycje, igrzyska którymi raczą nas mamić to mydlenie oczu dla mniej kumatych. Burmistrz który twierdzi iż część długu spłaci zaciągnięciem kolejnego długu, tylko na innych zasadach i u innych osób, powinien chodzić ze spuszczoną głową z racji swoich niepewnych umiejętności zarządzania. Ktoś taki na aktualne czasy to dla nas złowieszcze fatum .
    Panie burmistrzu cięcia, cięcia i jeszcze raz cięcia ,a gdzie? gdzie tylko się da,a jak? jakkolwiek. Dysponuje pan nie swoim portfelem, tym bardziej powinien pan pomyśleć za nim coś pan takiego zaproponuje.

    OdpowiedzUsuń
  76. Żeby była realna kara za błędy burmistrza i radnych skutkująca tym, że w wyniku bankructwa miasta musieliby żywić się w kuchniach Caritasu, pewnie problemy byłyby mniejsze.

    OdpowiedzUsuń
  77. Jak radni miasta i rada konsultacyjna doradza tak burmistrz robi :)

    OdpowiedzUsuń
  78. Kredyty, obligacje i inne formy pożyczonych pieniędzy mają to do siebie że kiedyś trzeba je zwrócić. Nasz samorząd bez głębszego zastanowienia wydaje publiczne pieniądze na różne mało potrzebne cele, a potem płacze, że nie ma na ich utrzymanie. W naszym Świdwinie jest tych zbędnych wydatków sporo. Jak za rok będzie deficyt, a będzie, to co znowu obligacje? Jest takie powiedzenie, że dobry gospodarz z niczego zrobi coś, a złemu zawsze brakuje.

    OdpowiedzUsuń
  79. Byłam ostatnio na mszy w kościele i dziwię się proboszczowi, że dziękuje Burmistrzowi, a nie mieszkańcom za malowanie kościoła! Przecież wiadomo, że nie dał ze swojej kieszeni?! Chyba, że o czymś nie wiemy my mieszkańcy?!

    OdpowiedzUsuń
  80. Po uwzględnieniu 5% podwyżki w tegorocznym budżecie, zatrudnieniu wynoszącym 52,08 etatów średnie wynagrodzenie w Urzędzie Miasta wynosi 3.577,80 zł (brutto).

    OdpowiedzUsuń
  81. Średnie miesięczne wynagrodzenie burmistrza w 2012 roku (po uwzględnieniu tzw. "trzynastki") wyniosło 12.273,09 zł (brutto).

    OdpowiedzUsuń
  82. Średnie miesięczne pobory prezesa MEC w 2012 roku (z tytułu zatrudnienie + z tytułu emerytury) wyniosły 14.197,43 zł (brutto).

    OdpowiedzUsuń
  83. Ten się ma dobrze!
    Jeszcze jeden komin mu postawcie na anteny dla ojcica derectura.

    OdpowiedzUsuń
  84. Mają nas za nic
    PAZERNE ŚWINIE !

    OdpowiedzUsuń
  85. Co Panie Burmistrzu łatwo się wydaje cudze pieniądze !

    OdpowiedzUsuń
  86. Prezes MEC dostaje miesięcznie na łapę z publicznej kasy więcej od prezydentów wielkich miast.

    OdpowiedzUsuń
  87. Jak trwoga to do…. mieszkańców. Tylko ile możemy wytrzymać…

    OdpowiedzUsuń
  88. Czegoś nie rozumiem. Na co liczyli przedsiębiorcy (panowie B., Cz. i P.), którzy odwlekali upomnienia się o zapłatę za roboty dodatkowe ponad dwa lata? Nie rozumiem tym bardziej, że chodzi o niebagatelną kwotę o łącznej wysokości ok. 780.000 zł. Z odsetkami będzie tego ok. 1.000.000 zł. Pani skarbnik powinna odpowiedzieć, czemu te kwoty nie były ujmowane w budżecie? Na co liczył burmistrz nie płacąc należnych im pieniędzy? Ta sprawa to jakaś paranoja. Świdwin to prywatny folwark, czy samorząd? Już sam nie wiem.

    OdpowiedzUsuń
  89. Jedni i drudzy czekali na oklaski :)

    OdpowiedzUsuń
  90. Oni mają w d.... ten Twój skandal. Wychodzą z założenia, że żyje się tylko raz i nie ma co się przejmować mieszkańcami. Płacą sobie ile wlezie, a my na nich zapie........

    OdpowiedzUsuń
  91. Sprawa jest jasna.Porównaj karne odsetki i oprocentowanie lokat.

    OdpowiedzUsuń
  92. Zabrać radnym diety i kostką brukową sprzed pałacu płacić.

    OdpowiedzUsuń
  93. Ojcicu Derechtór bedzie siem cieszył z nowego swojego komina!
    Prezes na co czekasz?

    OdpowiedzUsuń
  94. A tak się miłowali. Pana B. burmistrz publicznie nazywał nawet "przyjacielem". Pazerność przekroczyła granice i sprawa się rypła. Myślę, że to wierzchołek góry lodowej :-)

    OdpowiedzUsuń


  95. ~Imię (wymagane):

    Czegoś nie rozumiem. Na co liczyli przedsiębiorcy (panowie B., Cz. i P.), którzy odwlekali upomnienia się o zapłatę za roboty dodatkowe ponad dwa lata? Nie rozumiem tym bardziej, że chodzi o niebagatelną kwotę o łącznej wysokości ok. 780.000 zł. Z odsetkami będzie tego ok. 1.000.000 zł. Pani skarbnik powinna odpowiedzieć, czemu te kwoty nie były ujmowane w budżecie? Na co liczył burmistrz nie płacąc należnych im pieniędzy? Ta sprawa to jakaś paranoja. Świdwin to prywatny folwark, czy samorząd? Już sam nie wiem.


    Dać jednemu z nich status "świadka koronnego" i będzie raz na zawsze pozamiatane. Warte rozważenia dla przyszłości miasta.

    OdpowiedzUsuń
  96. Celem polskiej instytucji świadka koronnego jest: ujawnienie wszelkich przestępstw popełnionych w zorganizowanej grupie lub związku przestępczym oraz przestępstw takich jak łapownictwo, płatna protekcja czynna i bierna, nadużycie funkcji przez funkcjonariusza państwowego, kupowanie głosów wyborczych, uczestnictwo w zorganizowanej grupie lub związku przestępczym, a także łapownictwo gospodarcze i sportowe.
    Świadek koronny nie podlega karze za przestępstwa, w których uczestniczył i które jako świadek koronny ujawnił. Prokurator umarza jego postępowanie.

    OdpowiedzUsuń
  97. Niektórzy mają okazję udowodnić, że mają jaja :-D

    OdpowiedzUsuń
  98. Stefanelli na świadka koronnego, byłby oczyszczony, że dawał to dawał ale też nagrywał :)

    OdpowiedzUsuń


  99. ~Imię (wymagane):

    Blog robi dobrą robotę. Myślę ,że trzeba patrzyć im na ręce sprawy nagłaśniać i rozliczać.
    To my daliśmy im uprawnienia i my możemy im je zabrać.
    Mowa jest o zadłużaniu naszego miasta – nie jest istotne czy będziemy mieli kredyty w bankach czy będziemy zadłużeni u obywateli . Dług jest długiem i będziemy musieli go spłacić – WSZYSCY!!!!


    Wszyscy to fakt. Ale ja zarabiam 1700 zł, a burmistrz 12000 zł. Ja wiem za co dostaję te pieniądze. Nie wiem czy burmistrz wie za co ma tak dużo. Wiem też że potrzeby mamy podobne.

    OdpowiedzUsuń
  100. Opłata miasta za energię elektryczną wzrasta nagle o ponad 1/3. Co robią radni? Milczą !!!

    OdpowiedzUsuń


  101. ~Imię (wymagane):

    Czegoś nie rozumiem. Na co liczyli przedsiębiorcy (panowie B., Cz. i P.), którzy odwlekali upomnienia się o zapłatę za roboty dodatkowe ponad dwa lata? Nie rozumiem tym bardziej, że chodzi o niebagatelną kwotę o łącznej wysokości ok. 780.000 zł. Z odsetkami będzie tego ok. 1.000.000 zł. Pani skarbnik powinna odpowiedzieć, czemu te kwoty nie były ujmowane w budżecie? Na co liczył burmistrz nie płacąc należnych im pieniędzy? Ta sprawa to jakaś paranoja. Świdwin to prywatny folwark, czy samorząd? Już sam nie wiem.


    Jaki samorząd, nie rób jaj :-)

    OdpowiedzUsuń
  102. Oni wszyscy razem są w jednej bandzie.

    OdpowiedzUsuń
  103. Czas ufundować sztandar dla rady konsultacyjnej. Będzie okazja do fety i nadania kolejnych tytułów.

    OdpowiedzUsuń
  104. Popieram. Oni harują w pocie czoła, żeby ojciec miasta miał komfort. Doradzanie i konsultowanie to bardzo ciężka praca.

    OdpowiedzUsuń
  105. Bardzo mi się ten pomysł podoba. Konsultacje są teraz w cenie. Członkowie tej rady zasłużyli na sztandar.

    OdpowiedzUsuń
  106. Myślę podobnie. Wypada, aby na taki sztandar zrzutkę zrobili wszyscy mieszkańcy. Przecież to w ich interesie rada konsultacyjna doradza burmistrzowi.

    OdpowiedzUsuń
  107. superancko proponuję ogłosić konkurs jak ma wyglądać sztandar dla uczczenia zasłużonej dla miasta rady konsultacyjnej ja osobiście proponuję umieścić wizerunki przewodniczącej i sekretarza w towarzystwie burmistrza na tle wieży bismarcka i dużego parku

    OdpowiedzUsuń
  108. Rozumiem, że sztandar dla rady konsultacyjnej będzie poświęcony przez dziekana. Oczywiście za godziwą opłatą. Do tego wypada koncercik w kościele zorganizować. Nie ma kłopotu, koszty pokryje się z obligacji :-)

    OdpowiedzUsuń
  109. Na samą myśl o takiej uroczystości serce się raduje. Znam kilku członków rady konsultacyjnej. Uważam, że zasłużyli na sztandar ufundowany przez mieszkańców.

    OdpowiedzUsuń
  110. Co do wizerunków się zgadzam. Ale na tło proponuję siedzibę MOPS z podopiecznymi.

    OdpowiedzUsuń
  111. Popatrzcie na te wykresy zamieszczone w artykule. To wspólny dorobek burmistrza, rady miasta i rady konsultacyjnej. Rózga dla nich a nie sztandar.

    OdpowiedzUsuń
  112. A ja na drugiej stronie sztandaru proponuję z lewej strony zamieścić podobizny członków rady konsultacyjnej. Z prawej strony wypunktowane daty spotkań i najważniejsze zagadnienia prowadzonych konsultacji.

    OdpowiedzUsuń
  113. Dobrze pomyślałeś.
    W ten sposób byłby pięknie upamiętniony na sztandarze dorobek rady konsultacyjnej.

    OdpowiedzUsuń


  114. ~Imię (wymagane):

    Popatrzcie na te wykresy zamieszczone w artykule. To wspólny dorobek burmistrza, rady miasta i rady konsultacyjnej. Rózga dla nich a nie sztandar.


    Piękny dorobek. Przejdą do historii.

    OdpowiedzUsuń
  115. Szczególnego podkreślenia na sztandarze wymagają zasługi szefów rady konsultacyjnej. Przewodniczącej Pani Szczepanik i sekretarza Pana Walkowskiego, którzy wykazali się niezwykłym wkładem w sukces rady konsultacyjnej. Ich bezinteresowność w działaniu jest godna podziwu :)

    OdpowiedzUsuń
  116. Na uroczystość wręczenia sztandaru radzie konsultacyjnej mieszkańcy powinni przybyć z taczkami na żelaznych kołach. Za zasługi dla miasta po uroczystości powinni być wywiezieni przez mieszkańców profesjonalnym sprzętem :-D

    OdpowiedzUsuń
  117. Znam członków rady konsultacyjnej. Przewodnicząca Szczepanik i sekretarz Walkowski to wybitni konsultanci. Gratuluję członkom rady konsultacyjnej tak genialnego przywództwa :-D :-D :-D

    OdpowiedzUsuń


  118. ~Antek:

    Znam członków rady konsultacyjnej. Przewodnicząca Szczepanik i sekretarz Walkowski to wybitni konsultanci. Gratuluję członkom rady konsultacyjnej tak genialnego przywództwa


    Oboje niejednemu burmistrzowi doradzali. Co znaczy doświadczenie!

    OdpowiedzUsuń
  119. Proszę nie mylić pojęcia "konsultant" z "donosicielem".

    OdpowiedzUsuń
  120. Podczas przejmowania sztandaru członkowie rady konsultacyjnej powinni otrzymać odznaczenia
    ZA OFIARNE DŹWIGANIE WSTYDU

    OdpowiedzUsuń
  121. W czasie różnych uroczystości w poczcie sztandarowym powinni maszerować przewodnicząca i sekretarz, w środku ze sztandarem w dłoniach przyjaciel burmistrza Pan Stefan.

    OdpowiedzUsuń
  122. Sto lat, sto lat, niech żyją, żyją nam, niech żyją nam !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Niech gwiazdka pomyślności konsultantom nigdy nie zagaśnie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    OdpowiedzUsuń
  123. Mieszkam w lesie.
    Drzewiec do sztandaru wyjątkowo przygotuję gratis.

    OdpowiedzUsuń
  124. Dorobek rady konsultacyjnej jest tak wielki, że sztandar to za mało. Postawmy im pomnik na bruku przed urzędem. W centralnym punkcie postać twórcy tej rady - burmistrza.
    mieszkańcy

    OdpowiedzUsuń
  125. Burmistrz na koniu. Musi się wyróżniać.

    OdpowiedzUsuń
  126. Przed chwila rozmawiałem z jednym z członków rady konsultacyjnej. Powiedział, że czuje się oszukany i wykorzystany. Planuje na dniach złożyć rezygnację z rady.

    OdpowiedzUsuń
  127. Niech siedzi na poduszce.Mniej będzie bolało.

    OdpowiedzUsuń
  128. Doradzali konsultowali hahaha teraz trzeba obligacje rozpisywać za długi hahaha zamiast na inwestycje. Komedia hahaha

    OdpowiedzUsuń
  129. A radni głosują jak jeden mąż. Nie ma pytań. Cisza. Ani mru mru!

    OdpowiedzUsuń
  130. Zaledwie 30 procent Polaków ufa duchownym. To jeden z najniższych wskaźników w całej Europie.

    http://wiadomosci.onet.pl/kraj/sondaz-tylko-30-procent-polakow-ufa-duchownym,1,5562636,wiadomosc.html

    Ciekawe jak to wygląda w Świdwinie?

    OdpowiedzUsuń
  131. Ja ufam tylko ks. Tarniowemu i niektórym wikarym.
    Dziekanowi wcale, nawet tyle co brudu za paznokciami.

    OdpowiedzUsuń
  132. żarty żartami ale sytuacja finansowa miasta nie jest za ciekawa

    OdpowiedzUsuń
  133. Burmistrz to ma klawe życie.
    Czy się stoi, czy się leży 12 tysięcy się należy!

    OdpowiedzUsuń
  134. Dziekan to dobry turysta jest. Pomylił się z powołaniem.
    Pilotem wycieczek powinien być :-) :-) :-)

    OdpowiedzUsuń
  135. podobnie pazerny jak burmistrz

    OdpowiedzUsuń
  136. Papież Franciszek jeździ starym fordem. Proboszcz Ryszard wypasionym leksusem.

    http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/warszawa/papiez-ma-starego-forda-a-czym-jezdza-polscy-ksiez,5562630,0,fotoreportaz-maly.html

    ale jaja

    OdpowiedzUsuń
  137. Mówmy o tym głośno na ulicy, niech się wszyscy dowiedzą co wyprawia ekipa Owsiaka...

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Arystoteles miał rację: demokracja to rząd hien nad osłami!

Były krasnoludki, była amnezja, był wyrok… było wiele innych ciekawostek… teraz urodziła się apelacja… publiczny pieniądz płynie wartkim strumieniem… CZĘŚĆ II

„Proszę, abyście zajęli się tematem dlaczego Pan Mariusz Olszewski - Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Świdwinie nie składał i do dnia dzisiejszego nie złożył oświadczeń majątkowych”.