Korupcja w samorządzie - 1


Centralne Biuro Antykorupcyjne przedstawiło raport, z którego wynika, że w zastraszającym tempie rośnie ilość spraw operacyjnych dotyczących samorządu. Okazuje się, że to w samorządach zagrożenie korupcją jest największe i najbardziej uciążliwe dla społeczności. Prawie jedna trzecia spraw operacyjnych CBA dotyczyła m.in. burmistrzów, i to ich agenci Biura zatrzymywali w ubiegłym roku najczęściej. Według szefa CBA, w samorządach zagrożenie korupcją jest największe, bo przez nie przepływa większość środków publicznych i realizowanych jest wiele inwestycji. Na tym poziomie tworzą się lokalne sitwy i układy, a korupcja jest bardzo dotkliwa dla ludzi i w poważnym stopniu nadwyręża interes publiczny. Z raportu wynika, że sumy łapówek, jakie biorą samorządowcy mogą przyprawić o zawrót głowy. W ostatnim okresie CBA zatrzymało skorumpowanych 29 burmistrzów i lokalnych urzędników. Funkcjonariusze Biura nie mają wątpliwości, że samorządowcy są najbardziej zagrożeni korupcją. Oni decydują o inwestycjach, mają wpływ na przetargi i przez ich ręce przepływa najwięcej publicznych pieniędzy. Ponadto ich pozycja zależy od lokalnych układów. Tam, gdzie decyzję pozostawia się subiektywnej ocenie urzędnika znacznie łatwiej o nadużycia z podłożem korupcyjnym.


Z cytowanego raportu CBA wynika, że najwięcej spraw Biuro prowadzi przeciwko samorządowcom. Liczba tych spraw niesamowicie wzrasta. Korupcja związana z zamówieniami publicznymi i przetargami jest ogromna. Organy ścigania i eksperci  od korupcji alarmują, że w wielu miejscach otrzymanie kontraktu, czy wygrania przetargu bez wręczenia łapówki jest właściwie niemożliwe. Specjaliści proponują obniżyć próg wynoszący 14 tys. euro, do którego nie trzeba spełniać wymogów, o jakich mówi ustawa. Z tego samego raportu wynika, że w ubiegłym roku Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadziło blisko 500 śledztw i tyleż samo spraw operacyjnych. Blisko połowa z tych spraw skończyła się aktami oskarżenia.


Specjaliści zauważają, że korupcja to nie tylko branie łapówek, lecz przybiera ona inne, równie groźne formy. Zawsze, gdy ktoś wykorzystuje swoją funkcję lub pozycję, by zaspokoić czyjeś oczekiwania, a w zamian za to otrzymuje jakieś należne korzyści, także mamy do czynienia z korupcją. Najczęściej spotykanymi działaniami o charakterze korupcyjnym są: przekupstwo, wykorzystywanie środków budżetowych i majątku publicznego do celów prywatnych lub osiągnięcia korzyści osobistych, płatna protekcja, handel wpływami, np. poparcia w wyborach w zamian za zdobycie wpływów, nieprawidłowości dot. zamówień publicznych, kontraktów, umarzanie podatków, świadome, niezgodne z prawem dysponowanie środkami z budżetu i majątkiem, który jest dobrem publicznym, faworyzowanie, nepotyzm, kumoterstwo itd. itp. Jak z tego wynika łapownictwo nie jest jedyną formą korupcji, istnieje ich wiele i wszystkie są bardzo groźne w odczuciu społecznym.


Zatem korupcją mogą być zarówno różnorodne działania, jak również sytuacje społeczne i stosunki interpersonalne. W zachowaniach korupcyjnych zawsze mamy do czynienia z dwiema stronami, oddziaływanie między osobą „otrzymującą” i „dającą”. W tej relacji zawsze występuje kilka elementów: partnerzy działania, porozumienie dotyczące łapówki, przedmiot i wartość łapówki, wymiana korzyści, naruszenie normy czy też jakiegoś dobra (naruszenie normy prywatnej, dobrego imienia, własności publicznej, czy naruszenie wartości, np. uczciwości, rzetelności). Korupcja jest patologią społeczną, czyli takim zachowaniem instytucji, czy też jakiegoś elementu systemu społecznego, który stoi w sprzeczności ze światopoglądem i systemem wartości akceptowanymi w danej społeczności.


Czy w bezmiarze korupcji zalewającej, według raportu CBA, samorządy - Świdwin jest wyjątkiem i korupcja szerokim łukiem omija nasze miasto? W świetle zgromadzonych materiałów istnieje duże prawdopodobieństwo, że Świdwin również poważnie dotknięty jest tą groźną patologią, o czym szczegółowo zajmiemy się w drugiej części tego artykułu.

Komentarze

  1. prawdopodobieństwo ?
    śmiechu warte :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nazbierało się tego, oj nazbierało!

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie jesteśmy wyjątkiem. Fakty mówią za siebie. Z przyjemnością przeczytam część 2 tego dobrze zapowiadającego się artykułu.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ciekawe jak to będzie wyglądało, oj ciekawe. Czy coś naświetlili, bądź odkryli. Bo żebyśmy byli oazą krystalicznej transparentności na skalę Polski to raczej nie sądzę..

    OdpowiedzUsuń
  5. A co w powiecie słychać w tym temacie?

    OdpowiedzUsuń
  6. zapytaj burmistrza co się stało z jego historyczną marynarką :-)

    OdpowiedzUsuń


  7. ~Imię (wymagane):

    A co w powiecie słychać w tym temacie?


    Te cwaniak, podobno w mieście modne jest teraz dojenie energii elektrycznej na koszt mieszkańców, wiesz coś o tym :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Korupcja jest problemem w całym kraju.

    OdpowiedzUsuń
  9. Marzy mi się nowy srebrny opel.
    Co z tego, jak brakuje mi 17000 złoty.

    OdpowiedzUsuń
  10. A ja tam pier....lę! Jakoś wyciągnem tom kasem!
    I bede mnieć srebrnego opela!!!

    OdpowiedzUsuń


  11. ~Imię (wymagane):

    Marzy mi się nowy srebrny opel.
    Co z tego, jak brakuje mi 17000 złoty.


    A teraz marzy mi się lexus, ale już nikt nie musi mi dokładać, już se "uzbierałem"

    OdpowiedzUsuń


  12. ~Johny:


    ~Imię (wymagane):Marzy mi się nowy srebrny opel.Co z tego, jak brakuje mi 17000 złoty.
    A teraz marzy mi się lexus, ale już nikt nie musi mi dokładać, już se „uzbierałem”

    Latałeś z tacom?

    OdpowiedzUsuń
  13. Józek, nie daruję ci tych bohomazów i ramek :(

    OdpowiedzUsuń
  14. Korupcja w samorządzie jest ogromna. Nie zgadzam się z poglądem, że jest trudna do wykrycia. Nawet tzw. „zmowa milczenia” nie jest w stanie pewnych spraw ukryć.

    OdpowiedzUsuń
  15. dziwne, wszyscy o wszystkim wiedzą i nic? zmowa milczenia skończy się wraz z tą kadencją.

    OdpowiedzUsuń
  16. Mieszkańcy powinni się zastanowić nad odwołaniem burmistrza, a Biskup nad odwołaniem dziekana :)

    OdpowiedzUsuń
  17. zgadzam się w 100%
    ten tandem już dość się skompromitował

    OdpowiedzUsuń
  18. Proszę podać na BIP ile szef KWW "Świdwin Razem" wydoił na zleceniach kasy z budżetu miasta w latach 2010 - 2013. Panie Sekretarzu Miasta i Pani Skarbnik Miasta proszę potraktować to jako PILNE.

    OdpowiedzUsuń
  19. Proszę także podać na BIP ile było w latach 2007 - 2012 w MOPS przetargów "na gębę", kto je wygrywał i ile konkretnie skosił z budżetu tym sposobem. Panie Sekretarzu Miasta i Pani Skarbnik Miasta proszę potraktować to jako PILNE.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Arystoteles miał rację: demokracja to rząd hien nad osłami!

Były krasnoludki, była amnezja, był wyrok… było wiele innych ciekawostek… teraz urodziła się apelacja… publiczny pieniądz płynie wartkim strumieniem… CZĘŚĆ II

„Proszę, abyście zajęli się tematem dlaczego Pan Mariusz Olszewski - Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Świdwinie nie składał i do dnia dzisiejszego nie złożył oświadczeń majątkowych”.