Trzeba po prostu chcieć!
Rozwój miejscowych firm gwarantuje rozwój macierzystej gminy. Z uwagi na takie zależności gmina powinna być do maksimum zainteresowana wspieraniem rozwoju przedsiębiorczości lokalnej. Samorządy gminne mają możliwość samodzielnego kształtowania skutecznych sposobów wsparcia rozwoju przedsiębiorczości lokalnej.
Reforma ustroju terytorialno-administracyjnego w fundamentalny sposób zmieniła miejsce i rolę samorządu terytorialnego w systemie zarządzania rozwojem społeczno-gospodarczym kraju. Naturalną konsekwencją decentralizacji samorządu terytorialnego w Polsce było przeniesienie ciężaru działań w zakresie kształtowania gospodarki lokalnej na poziom samorządu gminnego. Władze samorządowe uzyskując szerokie kompetencje decyzyjne stały się współodpowiedzialne za rozwój podległego terytorium, współpracę z otoczeniem, standard życia mieszkańców, ład przestrzenny, ochronę środowiska i inne. Nadrzędnym celem działalności gminnych władz samorządowych, obok ustawowego dążenia do zaspokojenia zbiorowych potrzeb oraz interesów danej lokalnej społeczności, stało się tworzenie optymalnych warunków dla rozwoju gospodarczego gminy, m.in. poprzez skuteczne pobudzanie rozwoju przedsiębiorczości.
Odniesieniem do tej problematyki jest m.in. przepis art.65 ust.5 Konstytucji stanowiący obowiązek prowadzenia przez władze publiczne polityki zmierzającej do pełnego, produktywnego zatrudnienia poprzez realizowanie programów zwalczania bezrobocia. Ogólnie sformułowane sposoby wspierania lokalnej przedsiębiorczości określone są w przepisach: ustawy o samorządzie gminnym; ustawy o swobodzie działalności gospodarczej; ustawy o udzielaniu pomocy publicznej; ustawy o dochodach jednostki samorządu terytorialnego.
Wymienione akty prawne generalnie wyznaczają zadania dla odpowiednich podmiotów. Związku z czym istnieje w tym zakresie służebna rola samorządu lokalnego. Wynika ona z klauzuli, domniemania kompetencji gminy, wyrażonej w art.6 ust.1 ustawy o samorządzie gminy, stwierdzającej, iż do zakresu kompetencji gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, nie zastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. Obowiązek dbania przez organy samorządu o rozwój gospodarczy i wspieranie przedsiębiorczości, wynika przede wszystkim z uzależnienia dochodów gmin od wpływów z podatków od osób fizycznych i prawnych, a więc od liczby i kondycji mieszkających i działających w gminie podatników. W ten sposób interes gminy został sprzężony z interesem poszczególnych członków społeczności lokalnej. Rozwój miejscowych firm gwarantuje pośrednio rozwój macierzystej gminy. Z uwagi na takie zależności gmina powinna być do maksimum być zainteresowana wspieraniem rozwoju przedsiębiorczości lokalnej. Samorządy gminne mają możliwość samodzielnego kształtowania skutecznych sposobów wsparcia rozwoju przedsiębiorczości lokalnej.
Istotą przedsiębiorczości lokalnej jest kreowanie postaw przedsiębiorczych mieszkańców danej gminy i powstawanie nowych firm, które pozytywnie oddziaływają na rozwój społeczno-gospodarczy gminy. Przedsiębiorczość lokalna to całokształt podejmowanych na rynkach lokalnych inicjatyw i przedsięwzięć gospodarczych, opartych głównie na wykorzystywaniu lokalnych zasobów i służących zaspokajaniu lokalnych potrzeb wspólnoty. Przedsiębiorczość rozumiana jako rozwój przedsięwzięć gospodarczych i firm jest najbardziej oczywistą i najprostszą metodą wykorzystania lokalnych zasobów. Dzięki rozwojowi tego sektora zostają one przekształcone w środki zaspokajające lokalne potrzeby.
Podstawą rozwoju społeczno-gospodarczego gminy jest harmonijne współdziałanie przedsiębiorców, społeczności lokalnej i instytucji pozarządowych. Jednym z kluczowych elementów lokalnego rozwoju jest rozwój przedsiębiorczości. Jest on istotnie urozmaicony w poszczególnych gminach. Wynika to z jednej strony ze zróżnicowanych warunków społeczno-gospodarczych gmin i posiadanych przez nie zasobów, a z drugiej strony właściwego podejścia i zaangażowania władz samorządowych do podejmowania tej istotnej dla rozwoju gminy problematyki. Oznacza to, ni mniej ni więcej, że trzeba po prostu chcieć!
(oprac. wg. K.Krajewski)
Grochem o ścianę. Władza i samorząd skupili się na wsparciu mieszkańców poprzez MOPS. Jest to droga donikąd!
OdpowiedzUsuńNam się robi "pod górkę". A jeśli już pomaga to bardzo stronniczo. Nawet RIO to udowodniło w swoich kontrolach.
OdpowiedzUsuńZłotouści bardzo chcą i oficjalnie często to podkreślają. A tak naprawdę jak przyjdzie co do czego i trzeba pomóc mają nas gdzieś. Zawsze zasłaniają się bzdurnymi przepisami.
OdpowiedzUsuńŚwidwin na prywatnych pracodawcach stoi. Samorząd do tej pory nie wypracował konkretnej strategii współpracy z nami. Myślałem, że jak powołali Radę Konsultacyjną to coś drgnie. Okazuje się, że wyszła lipa.
OdpowiedzUsuńNie rozumiem bierności samorządu i burmistrza. Jakby nie nasza ciężka praca nie mieliby na to dostatnie życie. Na sól by nie zarobili bez naszych opłat i podatków. Jest nam ciężko i nie powinniście się dziwić, że płacimy ludziom za pracę raz lepiej raz gorzej. Jesteśmy zdani na siebie. Budżetówka się wyżywi. Za naszą pracę!
OdpowiedzUsuńOd nas się tylko żąda.
OdpowiedzUsuńI wciąż słyszymy: oni sobie poradzą.
Niech burmistrz otworzy biznes i zobaczymy jak sobie poradzi. Jeśli poradzi przynajmniej zobaczy ile trzeba zdrowia stracić, aby się utrzymać.
OdpowiedzUsuńNas pouczają, a sami prawo łamią. Bądźcie w porządku i dopiero od innych wymagajcie.
OdpowiedzUsuńJutro sesja i uchwała w sprawie cen za wywóz śmieci. Powinien paść wniosek o przesunięcie jej na sesję grudniową. Dotychczasowa konsultacja w sprawie cen to fikcja. Projekt burmistrza podaje za wysokie stawki.
OdpowiedzUsuńUzasadnienie dołączone do uchwały nie podaje rzeczywistych powodów, dlaczego ma być akurat tyle.
OdpowiedzUsuń