Podatki płacą ludzie

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że podatki trzeba płacić. Podatki to środki na inwestycje i rozwój państwa, regionów, gmin. Jednakże ten, kto je ustala musi rozumieć ekonomię i życie oraz rzeczywistą kondycję płatników. Przede wszystkim zaś mieć świadomość, że podatki i wszelkie opłaty usankcjonowane prawem płacą ludzie. Aby dokonać obowiązujących opłat, trzeba wypracować niezbędne nań środki. Nie ma pracy, nie ma produkcji, nie ma sprzedaży, nie ma pieniędzy – piętrzą się problemy z wniesieniem należnych opłat i podatków, nierzadko rośnie zadłużenie płatników. W ślad za tym, rosną kłopoty tak mieszkańców, jak i firm. Coroczny skok opłat i podatków jest obciążeniem kieszeni mieszkańca oraz wszelkiej działalności gospodarczej. Generalnie każdy wzrost podatków w sektorze tej działalności odbija się na zatrudnionych. Utrzymanie produkcji, utrzymanie cen robione jest kosztem płac, ilością stanowisk pracy, gdyż one obciążają najpoważniej budżety.


Przykładowe stawki podatku od nieruchomości
obowiązujące w 2012 roku w różnych regionach.



Wszystko jest o’key, kiedy na wzrost opłat i podatków jesteśmy w stanie zapracować. Gorzej, gdy wytworzona koniunktura na to nie pozwala. Wówczas zaczyna się poszukiwanie oszczędności, w firmach zaczynają się cięcia m.in. w zatrudnieniu, w gospodarstwach domowych obcina się wydatki na różne cele. Summa summarum skutkuje to wzrostem bezrobocia i potęguje biedę, zubaża codzienne życie obywateli.


Przykładowe stawki podatku od środków transportu
obowiązujące w 2012 roku w różnych regionach.



Minister Finansów ogłasza górne stawki podatków i opłat lokalnych oraz stawek od środków transportu obowiązujących w danym roku. Nie znaczy to wcale, że automatycznie mają wraz z tym komunikatem rosnąć. O wysokości opłat i podatków lokalnych decydują rady gmin, kierując się stawkami zawartymi w ustawie, ale przede wszystkim powinni mieć na względzie interes gminy i jej mieszkańców. Podanie przez MF ustawowych progów podatkowych nie powodują wzrostu podatków lokalnych, lecz uprawnia radę gminy do podniesienia do tej wartości stawek obowiązującej w danej gminie. Rada gminy ma prawo zastosować stawkę niższą, lub nie zmieniać stawki podatku.


Przykładowe stawki opłaty targowej
obowiązujące w różnych regionach.



Podatki i opłaty lokalne nie rosną dlatego, że brakuje pieniędzy w kasie państwa. Bo podatki i opłaty lokalne stanowią źródło dochodów samorządów, a nie budżetu państwa. O ich wzroście w danym roku nie decyduje Warszawa, decyduje burmistrz i radni. A właściwie wyłącznie radni na wniosek burmistrza. Tak wysoki wzrost opłat i podatków lokalnych w naszym mieście, świadczy o braku troski samorządu o mieszkańców i pracodawców, świadczy o niegospodarności samorządu.

Komentarze

  1. I tak nas skubią bezwstydne darmozjady ???

    OdpowiedzUsuń
  2. Każda tabela pokazuje, że ten samorząd splajtował. Patrząc na te cyfry można się w kur***.

    OdpowiedzUsuń
  3. To krwiopijcy nie radni !!!!!!!!!!!

    OdpowiedzUsuń
  4. Burmistrz i radni przegieli pałe. Mam tego dość. Ile można ich dorabiać.

    OdpowiedzUsuń
  5. Trzeba samochody przerejestrowywać do gminy. Taka możliwość istnieje wystarczy złożyć oświadczeni9e, że w niedalekiej przyszłości będę się starał otworzyć działalność gospodarczą.

    OdpowiedzUsuń
  6. Nieudacznicy nie potrafią znaleźć pieniędzy na zewnątrz więc u ludzi aż przykro.

    OdpowiedzUsuń
  7. Niech nie liczą na głosy mojej rodziny.

    OdpowiedzUsuń
  8. Inaczej tego nie nazwę jak złodziejstwo dla własnych korzyści.

    OdpowiedzUsuń
  9. Otwieram oczy i nie wierzę ? TO JEST SKANDAL !!! Janek, ta Twoja minister finansów wypuściła Cię w maliny. Wypuściła już nie jednego. Odsuń wątpliwych doradców i wróć do Swoich zasad. Wierzę, że Ci się uda.

    OdpowiedzUsuń
  10. Janek ma jakieś zasady? Nie wierzę!

    OdpowiedzUsuń
  11. Ten bezczelny skok na publiczne pieniądze nazywacie zasadami ? Ja pier*** takie zasady. Pokażemy zasady w wyborach !

    OdpowiedzUsuń
  12. Burmistrz może sobie proponować lecz decydują radni. Im zawdzięczamy takie skandalicznie wysokie kwoty opłat i podatków.

    OdpowiedzUsuń
  13. Takimi kwotami opłat i podatków lokalnych rozłożymy w mieście wszystko.

    OdpowiedzUsuń
  14. Powariowali do reszty. Takie różnice z innymi. Puknijcie się w głowę. A zabrać połowę poborów burmistrzowi i diety radnym.

    OdpowiedzUsuń
  15. Słusznie ktoś pisał wcześniej, że przygotowuje się kolejną maszynkę do robienia pieniędzy. W minioną środę obradowała komisja bezpieczeństwa nad wprowadzeniem płatnych miejsc parkingowych w centrum miasta w godzinach szczytu. Zdziercy.

    OdpowiedzUsuń


  16. Anonim:

    Otwieram oczy i nie wierzę ? TO JEST SKANDAL !!! Janek, ta Twoja minister finansów wypuściła Cię w maliny. Wypuściła już nie jednego. Odsuń wątpliwych doradców i wróć do Swoich zasad. Wierzę, że Ci się uda.


    Jest odwrotnie. Gdyby słuchał skarbnik i doradców cyfry w tabelkach wyglądałyby inaczej.

    OdpowiedzUsuń
  17. Ja się wciąż upieram, że to wszystko wina skarbnik i radnych. Oni pozwalają pajacować burmistrzowi. Nie rozumiem z czego wynika tak wysoka płaca burmistrza. Cała ta nasza miejska administracja prowadzi miasto do zagłady.

    OdpowiedzUsuń
  18. Ja ma się doradców plastyków i krawców to takie są efekty. Nabijanie prywatnych kieszeni kosztem mieszkańców. Kupa nieudaczników i nadętych ludzi. Mają o sobie wygórowane mniemanie, więc i płace sobie wygórowali. Zero wstydu.

    OdpowiedzUsuń
  19. Proponuje aby radny jeden z drugim uruchomił przedsiębiorstwo. Zobaczymy co po roku osiągnie. Przecież te podatki to uśmiercanie dosłownie wszystkiego. Burmistrz i radni zgotowali nam drogę przez mękę.

    OdpowiedzUsuń
  20. Jestem cierpliwy. Zbieram informacje, dokumenty itd. Ujawnię je przed wyborami teraz nie ma sensu. Ludzie zapomną a urzędnicy zagrzebią. Mam tego sporo. Pokażę wszystko w kampanii wyborczej. Różnie może być, nie ma gwarancji że członkowie rodzin burmistrza i radnych pójdą na nich głosować.

    OdpowiedzUsuń
  21. Mam pytanie: czy może ktoś wie gdzie można zapisać się na listę chętnych na weekendowy wypad urzędników do trójmiasta? Jestem chętny!!!

    OdpowiedzUsuń
  22. Odnoszę wrażenie, że naszym miastem rządzi cwaniak bardzo łasy na pieniądze.

    OdpowiedzUsuń


  23. ~max:

    Odnoszę wrażenie, że naszym miastem rządzi cwaniak bardzo łasy na pieniądze.


    Powiedziałabym, że chorobliwie pazerny na pieniądze. Tylko czemu za jego zachłanność mamy bulić z naszych kieszeni... Cyfry podane w tabelach obrazują skandal z jakim w historii miasta nie mieliśmy jeszcze do czynienia. Burmistrz moralnie splajtował. Radni powinni płonąć ze wstydu.

    OdpowiedzUsuń
  24. Wypada tylko pomidorami lub jajami obrzucić urząd i rządzących. Z tego co widać oni się już nie opamiętają. Arogancja tej władzy przerosła wszelką wyobraźnię. Albo odsuniemy od władzy tych zachłannych nieudaczników, albo miasto i mieszkańcy marnie skończymy.

    OdpowiedzUsuń
  25. W Świdwinie mamy sporo małych i średnich przedsiębiorstw. Dzięki nim możemy przetrwać kryzys. Ale tylko wówczas jeśli samorząd da im wsparcie. Póki co dzieje się odwrotnie – burmistrz robi wszystko by spowolnić ich rozwój. Nami rządzi teraz pajac i nieudacznik dbający o kolesiów i swoją kieszeń. Przykładów jest dość, żeby raz na zawsze tego gościa odsunąć od władzy. On psuje miasto, na co nie możemy dalej pozwalać.

    OdpowiedzUsuń
  26. Mały człowieczek,
    o niskim ilorazie inteligencji,
    z bardzo wybujałym ego.

    OdpowiedzUsuń
  27. Czy prawdą jest ta wycieczka do Trójmiasta. Jeśli tak to z kim rozmawiać o miejscówce. Z chęcią zabrałbym całą rodzinę bo nie miałem jak ich zabrać bo moje wydatki z roku na rok są coraz wyższe. Mnie nie stać jest na zagraniczne wycieczki tak jak włodarz. Zaś on jeszcze może pojedzie z urzędu.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Arystoteles miał rację: demokracja to rząd hien nad osłami!

Były krasnoludki, była amnezja, był wyrok… było wiele innych ciekawostek… teraz urodziła się apelacja… publiczny pieniądz płynie wartkim strumieniem… CZĘŚĆ II

„Proszę, abyście zajęli się tematem dlaczego Pan Mariusz Olszewski - Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Świdwinie nie składał i do dnia dzisiejszego nie złożył oświadczeń majątkowych”.